Turia
Turia to prawostronny dopływ Prypeci na Ukrainie. Rzeka o całkowitej długości 184 km wypływa z Wyżyny Wołyńskiej. Turia jest rzeką nizinną, dlatego nurt nie jest zbyt szybki i szlak należy do stosunkowo łatwych, ale występują przeszkody, przez które nieodzowne jest przenoszenie kajaków, stąd szlak jest nieco uciążliwy. Dolina rzeki to otwarty krajobraz leśno-łąkowy, w przeważającej części otwarty, zwłaszcza w dolnym biegu, choć jednocześnie licznie występują doskonałe leśne miejsca biwakowe.
0,0 km – spływ rozpoczyna się z mostu koło miejscowości Turijsk. W miejscowości można zrobić niezbędne zakupy przed rozpoczęciem spływu. Najwygodniej rozładować kajaki i rozpocząć spływ zjeżdżając w lewo przed mostem na łąkę i dojechać nad brzeg rzeki. Jest to świetne miejsce na początek spływu.
Przy wyższym poziomie wody i zalanej łące kajaki trzeba znieść z nasypu drogowego, po lewej stronie przed mostem. Na początku spływu rzeka ma około 8 metrów szerokości, choć bardzo mocno się zwęża następnie znacznie się zwęża i mocno meandruje. Brzegi są otwarte lub częściowo zarośnięte zaroślami wierzbowymi.
0,4 km – na zakręcie Turii w lewo, na prawym brzegu rzeki dzikie kąpielisko. Dobre miejsce na odświeżenie się po podróży. Może być uczęszczane przez miejscową ludność. 50 metrów dalej nad rzeką przebiega podwieszony gazociąg, ale bez kłopotu można pod nim przepłynąć.
1,5 km - stosunkowo niski most kolejowy. Rzeka się znowu rozszerza do około 10 metrów i pojawiają się otwarte łąki. 900 metrów poniżej mostu po prawej stronie ujście systemu melioracyjnego. W oddali po lewej stronie na tle lasu widoczny malutki cmentarz.
2,4 km – ujście prawostronnego zmeliorowanego dopływu Srebrnica. Brzegi Turii otwarte z niewielkim udziałem trzcinowisk. W oddali widoczne zabudowania Turijska, a następnie Sielca na lewym brzegu.
4,4 km – prymitywna kładka wsparta na stalowej rurze koło miejscowości Sielec. Dosyć nisko nad powierzchnią wody, ale nie powinno być kłopotu z przepłynięciem pod nią kajakami. Turia jest dość płytka, ale ma bardzo zmienną szerokość i mocno meandruje.
6,3 km – gruba rura gazowa przebiegająca nad lustrem wody.
6,5 km – ujście po prawej stronie systemu melioracyjnego w pobliżu miejscowości Garusza.
6,9 km – drewniana kładka dla pieszych przez rzekę dość nisko nad wodą, ale nie powinno być problemu z przepłynięciem pod nią. 500 metrów od mostu na prawym brzegu jest sklep i można tam uzupełnić zapasy.
7,5 km – prawostronne ujście systemu melioracyjnego. Za ujściem na prawym brzegu dostępny brzeg i możliwość postoju na odpoczynek.
8,2 km – na prawym brzegu rozległa łąka z możliwością rozbicia obozowiska lub odpoczynku. Nieco wcześniej po prawej zagajnik brzozowy. Utrudniona możliwość zebrania drewna na ognisko. Jest to bardzo dobre miejsce do kąpieli.
9,2 km – rozwidlenie rzeki i mała wyspa po środku. Nie ma znaczenia, którą odnogę się wybierze bo rzeka rozdziela się na kilkadziesiąt metrów. Rzeka za rozwidleniem się rozszerza i ma kilkanaście metrów szerokości.
10,1 km – most drogowy w pobliżu prawobrzeżnej miejscowości Zadyby.
Obydwa brzegi łatwo dostępne i można zatrzymać się aby wyjść po zakupy do pobliskiego sklepu. 300 metrów poniżej mostu na lewym brzegu jest dobre miejsce na odpoczynek, ale dostępne zależnie od poziomu wody. Brzegi Turii są otwarte, użytkowane rolniczo.
11,3 km – pomost przy prawym brzegu na wysokości końca wsi Zadyby. Kilkaset metrów dalej prywatna posesja z dużym pomostem, wiatami i banią. Miejsce bardzo zadbane. Możliwość wynajęcia bani po porozumieniu z właścicielem.
13,2 km – otoczona lasem rozległa polana na prawym brzegu, doskonałe miejsce na biwak z możliwością dojazdu z bagażami od strony wsi Zadyby, choć drogi leśne wiosną mogą być częściowo zalane. Miejsce na ognisko, łatwo dostępne drewno. Jest to jedno z ładniejszych miejsc biwakowych na trasie spływu. Dobre miejsce do kąpieli. Dalej Turia zbliża się do lewobrzeżnej miejscowości Gorodilec położonej na drodze z Kowla do Łucka. Przy miejscowości gęstnieją zarośla wierzbowe, brak miejsca do wyjścia z kajaka. Za Gorodilcem rzeka robi się głębsza, nurt staje się słabszy, a szerokości dochodzi do 25 metrów. Można spotkać miejscowych rybaków na charakterystycznych drewnianych łodziach.
16,0 km – po wypłynięciu z zarośli wierzbowych otwarta, płaska, koszona łąka na lewym brzegu. Turia niemal opływa ją dookoła tworząc półwysep. Można zatrzymać się tu na krótki odpoczynek lub ewentualnie nocleg. Tuż za łąką rzeka sią zwęża i mocno przyśpiesza, jednocześnie silnie meandrując. Brzegi gęsto zarośnięte wierzbami, co w połączeniu z ciasnymi zakrętami i rozdzielającym się nurtem utrudnia manewrowanie kajakiem. Wybór koryta w zaroślach nie ma szczególnego znaczenia, bowiem wszystkie się nieco dalej łączą.
17,5 km – możliwe miejsce na biwak na lewym brzegu na zakręcie rzeki w prawo. Możliwość dojazdu od miejscowości Gorodilec. Miejscowa ludność wypasa w okolicy bydło.
18,1 km – świetne miejsce na biwak na prawym, mineralnym brzegu z lasem sosnowym dochodzącym do rzeki. Dobre miejsce na kąpiel, bardzo rozległa łąka na namioty, możliwość rozpalenia ogniska. Łatwo tu dojechać od pobliskiej wsi Zielonaja, stąd należy się liczyć z obecnością miejscowych. Miejsce widoczne z kajaka już z daleka. W pobliżu ujście systemu melioracyjnego.
18,8 km – kładka metalowa dla pieszych przez rzekę. Zależnie od poziomu wody może okazać się konieczne przeniesienie kajaków. Dalej rzeka rozdziela się płynąc przez otwarte łąki. Wybór koryta nie ma znaczenia. Następnie Turia przepływa pod potrójną linią energetyczną. Od tego miejsca zaczyna się zbiornik zaporowy w Kowlu. Na początku zbiornika na prawym brzegu dochodzi las sosnowy i można tu zatrzymać się na postój lub nocleg. Zbiornik jest stosunkowo niewielki, płytki i długi. Latem, zwłaszcza jego górna część, jest mocno zarośnięta roślinnością wodną.
21,5 km – most drogowy na trasie Dorohusk – Kijów.
23,0 km – zapora na Turii. Wyjątkowo długa, niewygodna i bardzo uciążliwa przenoska. Ze względu na zarośla i betonowe brzegi trudno dobić kajakami do brzegu i je wyciągnąć. Lewy brzeg wydaje się w tym celu lepszy, ale i tak oznacza to około 150-cio metrową przenoską po łące.
23,5 km – most przez Turię w Kowlu. Trzeba uważać na kamienie i fragmenty betonu, częściowo wystające z wody
23,7 km – metalowa kładka dla pieszych
24,0 km – kolejny most drogowy w Kowlu. Tu na prawym brzegu można wyjść do pobliskiego sklepu. Szary okazały budynek na lewym brzegu za mostem to zbór protestancki.
24,7 km – podwójny most kolejowy. Około 80 metrów za mostem podwodny próg, na który trzeba uważać. Najlepiej go przepłynąć po lewej stronie. Na lewym brzegu tuż za mostem możliwe miejsce do kąpieli i krótkiego postoju.
24,9 km – kolejny podwójny most kolejowy, a 100 metrów dalej drogowy. Na lewym brzegu za tym mostem można zwodować kajaki, jeżeli planuje się rozpoczęcie spływu Turią od Kowla. Powoli rzeka mija zwarte zabudowania miasta.
26,0 km – ewentualne miejsce na odpoczynek i kąpiel lub biwak na piaszczystym prawym brzegu, choć nieco za blisko miasta. Dalej rozpoczynają się otwarte łąki. Turia nadal płynie przez teren luźno zabudowany i zbliża się do lewobrzeżnej miejscowości Wierbka, która z zasadzie jest połączony z Kowlem.
27,3 km – gazociąg nad lustrem wody.
28,1 km – niska kładka dla pieszych, raczej do przepłynięcia.
29,8 km – prawostronny dopływ Bobrowka.
31,1 km – betonowy most na nieczynnej linii kolejowej. Obecnie używany jako most dla wszelkich pojazdów. Po prawej za mostem dobre miejsce na postój i odpoczynek, a nawet biwak pod sosnowym lasem.
33,2 km – bardzo dobre miejsce na biwak na grądzie dębowo-sosnowym na prawym brzegu. Turia okrąża ten grąd zbliżając się do niego, a las dochodzi do samej wody.
37,0 km – lewostronny dopływ rzeki Rudka.
38,6 km – prymitywny, drewniany most koło miejscowości Giszyn, bardzo nisko nad powierzchnią wody. Łatwa, ale raczej konieczna przenoska, najlepiej prawym brzegiem. Za mostem można się zatrzymać i wyjść do wsi po zakupy.
41,4 km – świetne miejsce na biwak na lewym brzegu. Sosnowy las nad brzegiem, rozległa polana z miejscem na namioty i miejsce na ognisko. Bardzo dobre miejsce do kąpieli. W pobliżu przystań łodzi drewnianych miejscowych rybaków, stąd często można ich zobaczyć łowiących ryby sieciami. Możliwość dowiezienia bagaży.
44,7 km – kolejne doskonałe miejsce na biwak lub odpoczynek na prawym brzegu przy sosnowym lesie. Turia jest dość szeroka, zwykle przekracza 20 metrów.
48,0 km – następne miejsce biwakowe na prawym brzegu, bez dojazdu. Las sosnowy dochodzący do wody, łatwo dostępne drewno na ognisko. Dogodne wyjście z kajaka. Miejsca na namioty nie za wiele, dlatego duże grupy powinny raczej to miejsce omijać.
51,4 km – most drogowy pomiędzy miejscowościami Zarzecze na lewym brzegu, a Wola na prawym. Turia dość długo płynie przez zabudowany teren. Bez problemu można wyjść do pobliskich sklepów w którejkolwiek z tych miejscowości.
53,1 km – most kolejowy. Dłuższy czas Turia płynie szeroką, otwartą przeplataną lasami.
54,0 km – bardzo dobre miejsce na biwak na dużej płaskiej łące. Las sosnowy w pobliżu, mnóstwo miejsca na namioty. Można tu też dojechać z bagażami. Świetne miejsce do kąpieli i odpoczynku. Zacumowane są tu też pojedyncze łódki rybackie.
54,7 km – następne bardzo dobre miejsce na biwak na prawym brzegu pod sosnowym lasem i kolejne jest za 800 metrów. Brzegi rzeki są w tej okolicy wyjątkowo dostępne. Dalej Turia płynie przez otwarte łąki, mijając po drodze lewobrzeżne wsie Komarowo i Sołowi, w których można się ewentualnie zatrzymać i zrobić zakupy.
63,9 km – doskonałe miejsce na biwak na prawym brzegu, piaszczysty brzeg dobry do kąpieli, rozległa łąka i las sosnowy. Dużo miejsca na namioty i łatwo dostępne drewno na ognisko.
66,1 km – dogodne miejsce do wyjścia i zwiedzenia monastyru w Mielcach na lewym brzegu. Na brzegu w pobliżu schodów można zostawić kajaki. Jest to męski klasztor prawosławny założony w XVI w. Zdecydowanie warto się tutaj zatrzymać się i zwiedzić klasztor, stanowiący chyba największą atrakcję na szlaku kajakowym. Należy nałożyć ubrania zasłaniające ręce i nogi. W razie braku odpowiedniego stroju kobiety na wejściu dostają chusty do okrycia głowy i długie spódnice. Mnisi pilnują, aby osoby innej wiary nie robiły zdjęć pięknego wnętrza monastyru, ale zawsze warto spróbować…
66,7 km – drewniana bardzo niska kładka przez rzekę. Konieczna łatwa i krótka przenoska.
70,6 km – ujście systemu melioracyjnego lub małej rzeki o nieznanej nazwie.
76,3 km – bardzo dobre miejsce na biwak na prawym brzegu za wsią Stawiszcze. Polana na górce otoczona lasem. Dobrem miejsce na ognisko i nocleg. Turia coraz bardziej się rozszerza, choć bardzo często zdarzają się znaczne przewężenia. Tereny są coraz bardziej otwarte, a brzegi użytkowane przez koszenie lub wypas zwierząt. Pojawia się coraz więcej ptaków wodno-błotnych.
77,4 km – jeszcze lepsze miejsce na biwak na prawym brzegu za miejscowością Datyń. Jest tu wszystko co potrzebne na przyjemny nocleg, można też dowieźć bagaże. Początkowo długa wysoka skarpa dalej opada umożliwiając łatwe wyciągnięcie kajaków na brzeg.
78,7 km – bardzo dobre miejsce na biwak na prawym brzegu. W tym miejscu uchodzi szeroki rów melioracyjny i widłach Turii i rowu rozciąga się polana osłonięta sosnowym lasem. Miejsce odludne, bez możliwości dojazdu.
83,3 km – miejsce biwakowe na prawym brzegu na zakręcie rzeki w lewo. Miejsce niewidoczne na mapie, która wskazuje tu otwarty, wylesiony teren. Tymczasem łagodnie schodzącą do rzeki sporą polanę otacza las sosnowy. Świetne miejsce do kąpieli i łatwo dostępne drewno na ognisko. Turia dalej przez kilka kilometrów płynie przez otwarte łąki i zależnie od pory roku obserwować można dużo ptaków. Kolejnymi mijanymi wsiami są Teklino na lewym brzegu i Karasniłowka na prawym. Często spotkać można gęsi domowe wypasane na otwartych płaskich łąkach i rybaków na drewnianych łodziach.
94,7 km – most drogowy w miejscowości Buzaki. Można zatrzymać się przed mostem na prawym brzegu i wyjść do wsi po zakupy do jednego ze sklepów.
96,7 km – drewniany mostek w pobliżu miejscowości Mostycze. Zależnie od poziomu wody konieczna może być przenoska.
W dolnym odcinku Turia płynie szeroką, bezleśną doliną, a samo koryto często przekracza 50 metrów. Aż do ujścia nie ma dobrych miejsc biwakowych.
107,0 km – pozostałości nasypów mostowych po nie istniejącej przeprawie. Można się tu ew. zatrzymać na odpoczynek.
117,1 km – most pontonowy przy miejscowości Szczytyń. Nieodzowna łatwa przenoska, najlepiej prawym brzegiem.
118,5 km – ujście Turii do Prypeci.