Spływ kajakowy Narwią

Narew przy ujściu Narewki ma około 8 m szerokości. Szlak kajakowy zachował tu naturalny charakter, jest więc stosunkowo kręty. Gdybyśmy skierowali kajaki w prawo pod prąd, to po ok. 12 km dopłyniemy do zapory czołowej dużego zbiornika zaporowego "Siemianówka". Poniższy opis stanowi kontynuację spływu kajakowego rozpoczętego rzeką Narewką.

28,3 km – dopływamy kajakami do położonego na zakolu, po lewej stronie Narwi ośrodka wypoczynkowego w pobliżu miejscowości Rybaki (widoczny drewniany hangar nad wodą). W lesie okalającym ośrodek i na łące nad wodą jest dużo miejsca na rozbicie namiotów Jest to miejsce bardzo dogodne na biwak. W pobliżu znajduje się las, w którym można nazbierać drewna na ognisko.

40,0 km – kontynuując spływ kajakowy Narwią przepływamy pod mostem drogowym na trasie Białystok – Hajnówka. Tuż za nim po prawej stronie znajduje się dogodne miejsce do wyjścia z kajaków. Znajduje się tu wieża widokowa i kilka wiat, dlatego można zatrzymać się na nocleg lub odpoczynek. W pobliskiej miejscowości Narew jest możliwość zrobienia zakupów i ewentualnie spożycia posiłku. Ponadto znajduje się tutaj duża i bardzo ładna cerkiew, którą warto zwiedzić. Okolice mostu to również odpowiednie miejsce, aby rozpocząć lub zakończyć krótsze spływy kajakowe Narewką i Narwią. Można tu swobodnie dowieźć bądź odebrać kajaki. Do miejscowości Narew łatwo dojechać komunikacją publiczną z Białegostoku.

51,4 km – płynąc kajakami dalej, obowiązkowo zatrzymujemy się w pobliżu wsi Puchły na prawym brzegu rzeki, aby zwiedzić przepiękną cerkiew. Jest ona chyba najładniejsza ze wszystkich napotkanych na trasie spływu kajakowego Narwią. W miejscowości Puchły znajduje się ponadto gospodarstwo agroturystyczne. Kontynuując spływ kajakowy, mijamy po prawej stronie wieś Ciełuszki. Tu za nią, pod lasem na prawym brzegu Narwi znajduje się bardzo ładne miejsce biwakowe, w którym możemy zatrzymać kajaki i ewentualnie zakończyć etap spływu.

62,0 km – jeżeli mamy ochotę płynąć kajakami jeszcze dalej, docieramy do przepięknie położonej miejscowości Koźliki. Na skarpie, na lewym brzegu rzeki zobaczyć możemy małą śródleśną cerkiew, a nieco dalej ukryty wśród drzew wiatrak. Ok. 300-400 metrów za wiatrakiem zatrzymujemy się na nocleg na lewym brzegu Narwi. Łagodne, piaszczyste wyjście sprawia, że łatwo wyciągnąć tu kajaki na brzeg. Sosnowy las dochodzi w tym miejscu do samej wody. Dlatego jest to idealne miejsce na zakończenie kolejnego dnia spływu kajakowego.

70,8 km – kontynuując spływ kajakowy docieramy do zabytkowego mostu drogowego na trasie Białystok - Lublin. Po drodze minęliśmy położoną na prawym brzegu rzeki wieś Kaniuki, w której mogliśmy wysiąść z kajaków i zrobić zaopatrzenie. Przepłynęliśmy również w pobliżu położonych na lewym brzegu Narwi ośrodków wypoczynkowych w Ploskach. Tam również była okazja do wyjścia z kajaków i zatrzymania się na odpoczynek bądź kąpiel. Jeżeli mamy ochotę coś zjeść to warto zatrzymać kajaki pod mostem, aby wyjść do położonego około 500 metrów na lewo od mostu zajazdu "Zagłoba".

79,3 km – płynąc Narwią dalej dopływamy do wsi Kożany położonej na prawym brzegu rzeki. Często zatrzymują się tu spływy kajakowe, aby zwiedzić bardzo ładną cerkiew. Płynąc w dół rzeki napotykamy po drodze most kolejowy w okolicach miejscowości Strabla.

86,7 km – kajaki przepływają pod mostem drogowym w pobliżu miejscowości Doktorce, w której znajdują się dawne ośrodki wypoczynkowe oraz sklep. Możemy rozbić obozowisko na piaszczystej plaży za mostem na prawym brzegu Narwi, bądź w pobliżu lub na terenie ośrodka ZHP.

96,0 km - spływ kajakowy dociera do wsi Zawyki mijając wcześniej malowniczo położone Samułki Małe, a następnie Samułki Duże (tu możemy wyjść do sklepu). W Zawykach rzeka znacznie rozszerza się, należy zwrócić uwagę przy przepływaniu kajakami i kanoe przez drogę z płyt betonowych położonych w poprzek Narwi na początku wsi. Możemy się tu zatrzymać się i dokonać niezbędnych zakupów w pobliskim sklepie.

103,9 km - dopływamy do Centrum Turystyki Aktywnej "Bajdarka" położonego na lewym brzegu w maleńkim miasteczku Suraż. Jest to najlepiej zorganizowane miejsce noclegowe na trasie spływu kajakowego Narwią. Znajduje się tu rozległe pole biwakowe, pensjonat z pokojami do wynajęcia, restauracja serwująca lokalne dania i wypożyczalnia kajaków. Można tu skorzystać z przyszniców, internetu, pograć w siatkówkę, zrobić zaopatrzenie w pobliskich sklepach i zwiedzić niewielkie Muzeum Archeologiczne. W Surażu został zachowany dawny układ ulic oraz znajduje się stare grodzisko zwane górą „Królowej Bony”. Z Centrum Turystyki Aktywnej "Bajdarka" najczęściej rozpoczynają się 2 - 3 dniowe spływy kajakowe przez Narwiański Park Narodowy szklakiem kajakowym "Narwiański Labirynt", a Narew na tym odcinku jest przykładem rzeki wielokorytowej, tzw. anastomozującej. W recepcji ośrodka możemy nabyć karty wstępu na spływ kajakowy i mapy NPN, w które warto się zaopatrzyć ze względu na liczne rozgałęzienia koryt Narwi. 200 metrów dalej rzekę przecina most drogowy, a po kolejnych pięciuset metrach rozpoczyna się Narwiański Park Narodowy.

112,9 km – dopływamy kajakami do plaży OKF w Uhowie, przy której ewentualnie możemy się zatrzymać. Przy wyjściu z plaży znajduje się sklep, ponadto w pobliskim Domu Kultury warto zwiedzić Galerię Narwiańską. Ładne miejsce biwakowe znajduje się również przy sosnowym lasku ok. 1,5 km za wsią. Do Uhowa i pobliskich Łap dociera pociąg, więc jest to również dobre miejsce do rozpoczęcia krótkich spływów kajakowych po Narwi. Poniżej wsi dolinę zaczynają porastać wysokie trzciny i taki charakter, z niewielkimi przerwami, zachowa rzeka do końca Narwiańskiego Parku Narodowego.

117,8 km – warto zatrzymać kajaki przy porośniętym klonami zagajniku na stoku pomiędzy polami i łąkami, na lewym brzegu Narwi. Jest to dobre miejsce na odpoczynek odwiedzane przez spływy, wśród okolicznych mieszkańców zwane "Durnego Chatą".

121,1 km - przed kamiennym spiętrzeniem w Bokinach możemy zatrzymać kajaki i wyjść do oddalonego o 100 m sklepu. Przed wsią, a także wzdłuż całych Bokin zauważymy ogromną ilość zatok i odnóg. Niektórymi możemy przepłynąć i uatrakcyjnić spływ kajakowy, należy jednak zwracać uwagę czy wyczuwalny jest w nich prąd wody. Koryto Narwi wzdłuż wsi jest stosunkowo wartkie i kamieniste, z dużą ilością mielizn. Musimy rozważnie wybierać trasę spływu, aby nie uszkodzić kajaków i kanoe. Po około 2,8 km przepływamy pod mostem drogowym na trasie Wysokie Mazowieckie - Białystok.

125,1 km – kontynuując spływ kajakowy dopłynęliśmy do wsi Topilec. Płynąc dalej głównym korytem napotkamy dwie wyspy, obok których należy kierować kajaki na prawo, w przeciwnym razie ominiemy doskonałe miejsce na postój - polana na prawym brzegu rzeki z wieżą widokową (tuż przed niewielkim spiętrzeniem kamiennym). Można tu zatrzymać kajaki, gdyż łatwo dostępne jest drewno na ognisko. Warto to zakończyć etap spływu kajakowego Narwią. Przy wysokich stanach wody miejsce to jest wyspą, przy niskich można około 700-metrową ścieżką dojść do Topilca i zwiedzić cerkiew i mały zabytkowy cmentarz z czasów I wojny światowej.

129,0 km – dopłynęliśmy kajakami do Kolonii Topilec. Na prawym brzegu Narwi za wsią znajduje się pole biwakowego Narwiańskiego Parku Narodowego z wiatą ze stolikami i ławkami oraz niewielka platformą widokową. W miejscowości tej znajduje się również drugie, prywatne miejsce biwakowe na początku wsi. Można również zatrzymać kajaki na pobliskim dębowym grądzie Murawiniec, który znajduje się na lewym brzegu Narwi poniżej pola biwakowego NPN.

135,7 km – płynąc dalej Narwią docieramy do położonego na lewym brzegu rzeki Waniewa. Jest tu kamienne spiętrzenie, przez które trzeba przenieść kajaki lub kanoe. W ciepłe dni proponujemy zrobić przerwę w spływie i skorzystać odpoczynku na plaży i ewentualnie kąpieli. W pobliżu znajduje się niewielki bar. Na wysokości Waniewa rzeka tworzy wiele zatok, odnóg i rozlewisk, które można podziwiać z wieży widokowej. Wielką atrakcją jest tu drewniana kładka Waniewo - Śliwno łącząca miejscowości położone po dwóch stronach doliny. Przebiega ona w poprzek przecinając jej liczne koryta, przez które można przeprawiać się na pokładzie pływających promów, samodzielnie przeciągając je linami. W miejscowości znajdują się również kwatery agroturystyczne. 

139,3 km - dopływamy do stojącego na lewym brzegu znaku "Kurowo". Tutaj skierujemy kajaki w lewo i na 1,8 km opuścimy główne koryto, aby zwiedzić siedzibę Narwiańskiego Parku Narodowego znajdującą się w zabytkowym XIX wiecznym dworze. Warto tu wyjść z kajaków i zatrzymać się na dłużej, a najlepiej na nocleg po szóstym dniu spływu. Warto zwiedzić założenie parkowe, wejść na wieżę widokową i przejść się kładką edukacyjną. Przy siedzibie Parku znajduje się pole biwakowe wyposażone w toalety, wiatę i miejsce na ognisko. Aby po zwiedzaniu lub noclegu trafić znów do głównego koryta, musimy wypływając kajakami z przystani skręcić w lewo, a po 500 m na szerokiej odnodze w prawo. Trasa spływu kajakowego w okolicach Kurowa jest oznakowana, na przystani znajdują się ponadto tablice informacyjne z mapami. W dyrekcji Parku można ponadto zaopatrzyć się w wydawnictwa i mapy.

142,5 km – kontynuując spływ kajakowy wpływamy kajakami na rozlewisko, z którego na prawo widać jeden z przyczółków tzw. „zerwanego mostu”, istniejącego przed II wojną światową na trasie Białystok - Jeżewo. Na prawo również widoczna piaszczysta łacha, gdzie możemy wyjść z kajaków i kanoe, aby się wykąpać. Następna mijana wieś na lewym brzegu Narwi to Radule.

146,2 km - po przepłynięciu obok samotnego gospodarstwa za Radulami dopływamy do kamiennego spiętrzenia, zwanego młyńskim, które z prawej strony kajaki i kanoe pokonują bez większych kłopotów i wpływamy na sztucznie poszerzone w wyniku prac regulacyjnych koryto Narwi.

148,8 km - dopływamy do odnogi w lewo, będącej przed pracami regulacyjnymi Narwi głównym korytem rzeki. Jest ona oznaczona tablicą z napisem „Rzędziany”, a 50 metrów poniżej tej odnogi na głównym korycie znajduje się stały próg kamienny. Jest to charaktarystyczne miejsce, wskazujące na konieczność skręcenia w lewo w odnogę do Rzędzian. Kierujemy kajaki w to wąskie na początku koryto i po 50 metrach kierujemy się w prawo.

150,6 km - dopływamy do gospodarstwa agroturystycznego w Rzędzianach, gdzie kończymy spływ kajakowy Narewką i Narwią. Płynąc dalej tym korytem po około 4 km ponownie wypłyniemy na główne, uregulowane koryto Narwi. Ominiemy w ten sposób pierwszy jaz w Rzędzianach. Można tym korytem dopłynąć do miejscowości Wizna, w której do Narwi wpada Biebrza. Odcinek ten ma długość 51 km i spływ kajakowy należy podzielić na dwa dni, z noclegiem koło Tykocina. Konieczne będzie jednak przenoszenie kajaków przez jazy, które znajdują się w pobliżu miejscowości: Babino, Złotoria, Góra, Tykocin i Strękowa Góra.