Mapa spływu kajakowego po rzece BiebrzaBiebrza to prawy dopływ Narwi, bierze swój początek na Wzgórzach Sokólskich, w pobliżu miejscowości Nowy Dwór. Jest rzeka nizinną, silnie meandrującą z dużą liczbą starorzeczy, rozlewisk i wodnych zastoisk. Spływy kajakowe Biebrzą wiodą szeroką, otwartą doliną rzeczną. Czysta woda pozwala obserwować ciekawe rośliny i zwierzęta wodne. Trasa nieuciążliwa, brak przeszkód i przenosek na rzece. Biebrza jest rzeką o bardzo wolnym nurcie, nieomal niezauważalnym w jej górnym biegu. Na spływ kajakowy konieczne jest zezwolenie, które można wykupić w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Lipsku, przy ul. Rynek 23 lub, w sezonie wakacyjnym, na przystani w Lipsku. Przystań ta, należąca również do M-GOK jest także najdogodniejszym miejscem do wodowania kajaków i rozpoczęcia spływu kajakowego. Znajdują się na niej stoły i wiata oraz miejsce do rozbicia namiotów dla osób przyjeżdżających przed spływem. Biwakowanie i rozpalanie ognisk na szlaku kajakowym Biebrzy dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach. Kliknij na zamieszczoną mapkę i poznaj ten niezwykły szlak.
Kajaki i kanoe na Biebrzy – dzień pierwszy.
0,0 km - rozpoczęcie spływu kajakowego. Z przystani, po zwodowaniu kajaków płyniemy wąskim kanałem do Biebrzy.
0,3 km - wpływamy kajakami na Biebrzę przy moście drogowym na trasie Dąbrowa Białostocka - Lipsk i kierujemy kajaki w prawo. Początkowo rzeka jest zarośnięta roślinnością wodną. Koryto jest miejscami poprzerastane kępami roślinności szuwarowej. Brzegi są niedostępne, podmokłe, z obydwu stron w bardzo niewielkiej odległości rosną lasy olszowe. Ten odcinek spływu kajakowego jest wyjątkowo odludny i niedostępny.
7,0 km - mijamy widoczną w oddali na lewym brzegu wieś Szuszalewo. W okolicach wsi przy rzece widoczne nieliczne łodzie "pychówki". Dalej Biebrza zmienia nieco charakter, tworzy jak gdyby system nieco większych i szerszych rozlewisk połączonych wąskimi przesmykami. Brzegi zaczyna porastać wysoka trzcina, tworząc miejscami wrażenie płynięcia w dość ciasnym tunelu, w którym czasem z trudem mieszczą się kajaki.
11,1 km - mijamy po prawej stronie zarośnięty kanał, stanowiący ujście systemu melioracyjnego.
12,5 km - po lewej stronie ujście rzeki Kamienna.
13,4 km - przepływamy kajakami obok przystani łodzi "pychówek" widząc użytkowane łąki. Dolina miejscami jest bardziej otwarta, z lepszą widocznością. Dalej Biebrza nieco się rozszerza, ale brzegi porośnięte są nadal wysoką trzciną uniemożliwiając obserwacją z kajaka.
17,9 km - przepływamy po mostem drogowym na drodze Kamienna Nowa - Jastrzębna, a około 30 metrów dalej pod mostem kolejowym na trasie Dąbrowa Białostocka - Augustów.
18,1 km - dopływamy do otwartej łąki na lewym brzegu. Dogodne, piaszczyste wyjście na brzeg, dobre miejsce do kąpieli i wyciągnięcia na brzeg kajaków. Jest to najsłabsze na całym szlaku kajakowym Biebrzy, ale jedyne w tej okolicy miejsce do zakończenia pierwszego dnia spływu kajakowego.
Kajaki i kanoe na Biebrzy – dzień drugi.
21,9 km - mijamy po prawej ujście rzeki Lebiedzianki, która w tym miejscu jest równie szeroka jak Biebrza, dlatego w razie ewentualnych wątpliwości należy kierować się w lewo. Mijane dalej po prawej stronie rozwidlenia to ujścia systemów melioracyjnych oraz fragmenty starorzeczy.
26,2 km - dopływamy kajakami do położonej na lewym brzegu łąki z lasem brzozowym na jej skraju. Dobre miejsce na postój lub rozbicie namiotów. Na łące może być widoczny flaga zatknięta na maszcie, czym właściciel łąki zachęca do postoju kajakarzy. Koryto Biebrzy jest dość szerokie, ale zarośnięte roślinnością wodną.
27,9 km - rozwidlenie Biebrzy, wybieramy koryto prawe, a kilkadziesiąt metrów dalej skręcamy w lewo.
34,2 km - most drogowy na trasie Białystok - Augustów w pobliżu Sztabina.
34,9 km - prywatne pole biwakowe na lewym brzegu. Na polu możliwość przenocowania w szałasach. Po kontakcie telefonicznym (informacja na polu), istnieje możliwość zakupienia zezwoleń na spływ kajakowy Biebrzą. Bardzo dobre miejsce do zakończenia drugiego dnia spływu kajakowego oraz wyjęcia z wody kajaków.
Kajaki i kanoe na Biebrzy – dzień trzeci.
36,4 km - pole biwakowe przy ul. Rybackiej w Sztabinie. Miejsce na ognisko, ławki, tablica informacyjna Biebrzańskiego Parku Narodowego. Możliwość wyjścia do oddalonego o 500 metrów sklepu. Znajduje się tu także poczta i apteka. Po drodze do sklepu, około 200 metrów od rzeki, jest hydrant i możliwość uzupełnienia wody pitnej. Pole biwakowe jest ogólnodostępne, z bardzo łatwym dojazdem, stąd miejsce może nie być najlepsze na nocleg po zakończeniu drugiego dnia spływu kajakowego. Zdecydowanie polecamy wcześniejsze pole prywatne. Poniżej Sztabina Biebrza mocno meandruje, koryto się mocno zwęża, a nurt staje się dość szybki.
39,8 km - rozwidlenie Biebrzy, należy skierować kajaki szerszą i wyraźniejszą lewą odnogą. Rzeka zwalnia i staje się szersza.
42,9 km - płyniemy wzdłuż łatwo dostępnego, otwartego lewego brzegu z użytkowanymi łąkami. Po prawej stronie w znacznej odległości od rzeki mijamy małą wieś Czarny Las. Dalej mijamy kajakami nasypy kamienne służące kiedyś prawdopodobnie do ułatwienia przejazdu przez rzekę.
45,9 km - bardzo dobre miejsce na odpoczynek z bezpośrednio przyległym do wody lasem sosnowym, dogodne wyjście z kajaków na twardy, mineralny brzeg na zakolu rzeki. Następnie płyniemy obok koszonych łąk na prawym brzegu; w odległości około 80 metrów od brzegu Biebrzy widoczny niewielki lasek na małym wzniesieniu.
51,7 km - płyniemy wzdłuż bardzo malowniczej, drewnianej zabudowy wsi Jagłowo. Wieś położona na bardzo łagodnym, lewym brzegu rzeki jest wyjątkowo długa. Biebrza przy Jagłowie jest kamienista i bardzo płytka, z licznymi mieliznami i kępami roślinności szuwarowej, dlatego należy tu uważać na kajaki i canoe, aby nie uszkodzić sprzętu.
53,4 km - most drogowy za Jagłowem.
58,4 km - prywatne pole biwakowe na prawym brzegu, położone tuż przy pierwszym ujściu Kanału Augustowskiego w pobliżu wsi Dębowo. Na polu znajdują się ławki i wiaty oraz dużo miejsca na rozbicie namiotów. Wysiadając z kajaka należy uważać na liczne kamienie znajdujące się przy brzegu. W pobliżu pola odremontowana zabytkowa śluza kończąca Kanał Augustowski. W tym miejscu kończymy trzeci dzień spływu kajakowego. Dobre miejsce do kąpieli, jednak uciążliwe do wyjęcia kajaków lub kanoe ze względu na dość stromy brzeg.
Kajaki i kanoe na Biebrzy – dzień czwarty.
59,0 km - właściwe ujście Kanału Augustowskiego po prawej stronie. Biebrza jest już znacznie szersza, a nurt silniejszy.
60,2 km- mijamy dogodne do krótkiego postoju i kąpieli miejsce na lewym brzegu, położone naprzeciwko wsi Jasionowo. W oddali widoczny brzozowy las. Wokół otwarte łąki i dobra widoczność na dolinę. Na prawym brzegu bardzo blisko rzeki biegnie żwirowa droga łącząca Jasionowo z Dolistowem.
62,2 km - mijamy widoczne po lewej stronie ujście rzeki Brzozówka. Biebrza jest szeroka i mało kręta.
62,4 km - lewostronne szerokie ujście Rowu Wogzalskiego.
66,1 km - most drogowy na Biebrzy w pobliżu miejscowości Dolistowo na drodze, która wcześniej długo wiodła wzdłuż prawego brzegu rzeki.
66,7 km - pole biwakowe Biebrzańskiego Parku Narodowego w Dolistowie położone na lewym brzegu rzeki. Na polu znajdują się wiaty z ławkami, miejsce na ognisko oraz przygotowane drewno. W bezpośredniej bliskości mały bar, nieco dalej sklepy.
71,6 km - rozwidlenie Biebrzy w pobliżu wsi Wroceń, gdzie znajduje się sklep. Aby dopłynąć do miejscowości należy skierować się na tym rozwidleniu w lewo.
71,8 km - kolejne rozwidlenie - w lewo odpływa wąska odnoga, którą można dopłynąć bardzo blisko wsi. Płyniemy jednak w prawo i po 400 metrach dopływamy do niewielkiego pola biwakowego, gdzie możemy zatrzymać się na odpoczynek. Możemy stąd też wyjść do wsi po zakupy. Przy Wroceniu Biebrza płynie wąskimi ramionami opływającymi niewielkie wyspy.
76,1 km – kajakarze mijają widoczne z prawej strony ujście rzeki Ełk. Naprzeciwko widoczne gospodarstwa kolonii wsi Krzecze. Biebrza staje się szeroka i stosunkowo mało kręta, co jakiś czas mijamy starorzecza po obydwu stronach nurtu.
79,4 km - płynąc kajakami wzdłuż wsi Dawidowizna dopływamy do bardzo ładnie położonego prywatnego pola biwakowego na lewym brzegu z ławkami i miejscem na ognisko. Koło tej wsi jest kilka miejsc dogodnych do zatrzymania się i zakończenia czwartego dnia spływu kajakowego. Możemy też płynąć 5 km dalej i zakończyć ten dzień w Goniądzu, ale z uwagi na bliskość miasta i drogi miejsce to może być nieco hałaśliwe.
Kajaki i kanoe na Biebrzy – dzień piąty.
80,4 km - mijamy kajakami widoczne z prawej długie starorzecze zwane Zatoką Tur, połączone z Zatoką Szumowo rowem Maciesze.
81,9 km - rozwidlenie Biebrzy w pobliżu Goniądza. Aby dopłynąć kajakiem w pobliże miasta należy kierować się lewymi odnogami na kolejnych rozwidleniach, skracając jednocześnie trasę. Dalej przepływamy obok dużej, krytej trzciną Karczmy Bartla, w oddali widoczny zespół pensjonatów Kamil i Bartek.
84,2 km - most drogowy w Goniądzu. Po lewej stronie za mostem duże pole biwakowe. Łagodne wyjście na brzeg. W pobliżu bar, sklepy i wszelkie oznaki cywilizacji. Możemy tu zakończyć czwarty dzień spływu kajakowego. Jeżeli jednak preferuje się odpoczynek w zacisznym miejscu, należy poważnie rozważyć zakończenie czwartego dnia koło wcześniej mijanej wsi Dawidowizna.
86,5 km - dopływamy do położonej na lewym brzegu wsi Szafranki.
91,8 km - płynąc wzdłuż Osowca dopływamy do most drogowego. Za mostem po lewej stronie widoczny wpływ do kanału, w który kierujemy kajaki bądź kanoe aby dopłynąć do pola biwakowego przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest to jedno z najlepiej przygotowanych i zadbanych pól, stanowiące jednocześnie dogodne miejsce wypadowe do zwiedzania np. fortów obronnych. W okolicach mostu i poniżej Biebrza jest już bardzo szeroka.
Kajaki i kanoe na Biebrzy – dzień szósty.
92,4 km - most drogowy na trasie Białystok - Ełk, nieco poniżej podwójny most kolejowy.
94,0 km – kajakarze mijają po prawej stronie ujście Kanału Rudzkiego. Poniżej wypływu Biebrza znacznie przyśpiesza. Zmienia się także roślinność. Brzegi zarośnięte są zaroślami wierzbowymi.
95,5 km - bardzo dogodne do odpoczynku i kąpieli piaszczyste wyjście na ostrym zakręcie rzeki w prawo. Z wody wystają pale po starym moście. Dalej Biebrza płynie bezludną doliną silnie meandrując. Spotykamy często starorzecza po obydwu stronach nurtu.
106,0 km - starorzecze po prawej, na które należy wpłynąć, aby dostać się do pola biwakowego na Białym Grądzie, gdzie zakończymy piąty dzień spływu kajakowego. Przed tym wpływem, jeszcze z rzeki widoczna jest wieża widokowa stojąca na tym polu, zatem nie ma obawy o minięcie tego jedynego w okolicy miejsca biwakowego. Aby zrobić zakupy, musimy udać się pieszo do miejscowości Mścichy położonej w odległości 3,5 km od pola. Dalej przez wiele kilometrów kajaki będą płynąć środkiem bezludnej doliny. Często będziemy spotykać żeremia bobrowe rozmieszczone na obydwu brzegach rzeki.
Uwaga! W okresie od 1 stycznia do 23 czerwca na odcinku kajakowym Osowiec-Brzostowo wymagane jest dodatkowo zezwolenie Dyrektora Parku, ze względu na ograniczenie ilości spływów kajakowych z powodu sezonu lęgowego ptaków. W tym okresie zakazane jest biwakowanie na polu namiotowym Biały Grąd.
Kajaki i kanoe na Biebrzy – dzień siódmy.
121,7 km - ujście rzeki Wissa po prawej stronie.
129,5 km - dopływamy kajakami do położonej na prawym, łagodnym brzegu wsi Brzostowo. Jeżeli płyniemy przed 23 czerwca, zakończymy tu szósty dzień spływu kajakowego na jednym z trzech pól namiotowych. Nieco wcześniej widzimy wieżę widokową. Biebrza jest tu płytka i wyjątkowo szeroka. Przy wsi znajduje się kilka pól biwakowych, z których chyba najlepsze wydaje się położone przy gruntowej drodze wiodącej ze wsi do rzeki.
135,8 km - dogodne miejsce do zatrzymania kajaków, kąpiel i odpoczynek na prawym brzegu rzeki w pobliżu Burzyna. Wieś położona jest po prawej stronie na wzgórzu. Możemy tu wyjść i dokonać zakupów w sklepie nieopodal kościoła. Znajduje się tu też poczta.
136,1 km - wyjście do widocznego na stoku poniżej Burzyna pola biwakowego z wiatą. Doskonały widok z tego pola na dolinę i Bagno Ławki. Kierując kajaki dalej mijamy wieś Rutkowskie.
138,8 km - mijamy kajakami pierwszy z promów na uwięzi, służących głównie do przewozu bydła na drugą stronę rzeki.
140,2 km - rozgałęzienie koryta. Płynąc prosto około 10-cio metrowym odcinkiem przecinamy duży meander, skracając w ten sposób drogę. Płynąc dalej widzimy z kajaków kolejne promy i bardzo ładny, pagórkowaty krajobraz na prawym brzegu. Kajaki i kanoe mijają kolejno blisko położone siebie wsie: Sieburczyn, Wierciszewo i Sambory.
142,5 km - ujście Biebrzy do Narwi. Rzeka jest już bardzo szeroka, po prawej stronie widoczne wzniesienie częściowo porośnięte lasem - jest to pozostałość po średniowiecznym grodzisku. Dalej wśród drzew zabudowania ładnie położonej wsi Ruś.
145,9 km - duży most drogowy na trasie Białystok - Łomża w pobliżu wsi Ruś. Kończymy spływ kajakowy Biebrzą pod mostem po prawej stronie. Miejsce jest kamieniste i należy uważać wyciągając kajaki i kanoe z wody. W odległości około 150 metrów od rzeki znajduje się bar, a około 1 km dalej przystanek autobusowy w miejscowości Wizna. Osobom korzystającym z komunikacji PKS proponujemy dopłynąć do znajdującej się w odległości 2 km wsi Wizna.