Uła -

Kajaki i kanoe na szlaku Uła - Mereczanka - Niemen (Ula - Merkys - Nemunas) - 111 km (60 km + 20 km + 31 km) - ok. 7 dni.

Spływ kajakowy - dzień pierwszy.

0,0 km – spływ kajakowy rozpoczynamy na rzece Uła w miejscowości Dubičai. Za mostem na lewym brzegu rzeki znajduje się dogodne miejsce, w którym można zwodować kajaki i kanoe. We wsi jest sklep, w którym można uzupełnić zaopatrzenie. Początkowo rzeka Uła płynie przez łąki, częściowo uregulowanym korytem o wysokich brzegach.

2,9 km – przepływamy kajakiem lub kanoe pod mostem na drodze szutrowej, po prawej stronie mijamy dopływ rzeki Kaniavele. Uła wpływa na teren otuliny Dżukijskiego Parku Narodowego i wije się wśród łąk otoczonych lasem.

10,3 km – spływ kajakowy dociera do pierwszego mostu we wsi Krokšlys, po chwili mijamy kolejny; za wsią na prawym brzegu zajmuje się dogodne miejsce do biwakowania. Rzeka staje się bardzo malownicza, ma wysokie zalesione brzegi, z lewej strony mijamy dopływ Lynupis.
17,1 km - dopływamy do jeziora Uła, przy którym znajduje się wyznaczone miejsce biwakowe. Proponujemy zatrzymać tu kajaki i kanoe i kończyć pierwszy dzień spływu tutaj, lub 2 km dalej przed wsią na łące pod wysoką skarpą.

Spływ kajakowy – dzień drugi.

20,0 km – kajaki i kanoe docierają do miejscowości Rudnia, w której znajduje się sklep spożywczy, po uzgodnieniu z jego właścicielem można biwakować na porośniętej drzewami łące na przeciwnym brzegu rzeki. Dopływamy do mostu, za którym znajduje się jaz - konieczna jest przenoska. Za miejscowością Uła meandruje wśród łąk pomiędzy wysokimi skarpami porośniętymi lasem, spływ kajakowy odbywa się bardzo malowniczym odcinkiem.
27,9 km – przepływamy kajakami lub kanoe pod drewnianym mostkiem we wsi Kašetos. Na prawym brzegu znajduje się plaża. Dolina się zwęża, rzeka Uła płynie pomiędzy wysokimi, zalesionymi brzegami. Czasami spływ kajakowy utrudniają przewrócone drzewa.
29,6 km - dopływamy do wsi Pauosupe, znajduje się tam wpływ rzeki Uosupis. Na prawym brzegu zlokalizowano miejsce biwakowe, we wsi jest również gospodarstwo agroturystyczne. Można ponadto zwiedzić zabytkowy dom litewskiego pisarza A. Matutiusa.
32,6 km - wpływamy na teren Dżukijskiego Parku Narodowego - na prawym brzegu widoczna tablica informacyjna. Od tego miejsca konieczne jest posiadania biletów na spływ kajakowy Ułą, a biwakowanie dozwolone jest tylko w miejscach wyznaczonych.
37,7 km - dopływamy do mostku we wsi Zervynos. Miejscowość charakteryzuje drewniana zabudowa, warto obejrzeć cmentarz z drewnianymi nagrobkami. Za wsią na prawym brzegu znajduje się wyznaczony punkt biwakowy. Proponujemy opuścić kajaki i kanoe i zakończyć drugi dzień spływu.

Spływ kajakowy – dzień trzeci.

37,6 km - przepływamy pod mostem kolejowym na trasie Wilno - Grodno, uwaga na szybki nurt, przez kolejne 5 km Uła ma charakter rzeki górskiej, jest bardzo malownicza spływ kajakowy jest tu bardzo atrakcyjny. Najbliższe pole biwakowe położone jest na lewym brzegu rzeki kilometr przed mostem drogowym.
43,4 km - dopływamy do wsi Mančiagire, prąd w niektórych miejscach zwalnia, ale miejscami przyspiesza. Przepływamy pod kolejnym mostkiem - kładką (podwieszona tabliczka z napisem Ulos akis). Warto tu zatrzymać kajaki lub kanoe i podejść stromymi schodami na taras widokowy.
50,3 km – spływ kajakowy prowadzi pod mostem we wsi Žiurai. Aby zrobić zakupy można udać się na 3 km wycieczkę nad piękne jezioro Lavysas, gdzie znajduje się kawiarnia i sklep.
52,0 km - dopływamy do miejscowości Trakiškiai, w której znajduje się gospodarstwo agroturystyczne oraz duże pole biwakowe. Proponujemy zatrzymać kajaki i kanoe i przenocować po trzecim dniu spływu kajakowego.

Spływ kajakowy – dzień czwarty.

55,8 km – Kajaki i kanoe mijają pojedyncze zabudowania wsi Pauliai położonej na prawym brzegu rzeki. Dolina staje się wąska, a brzegi bardzo wysokie.
57,8 km – spływ kajakowy dopływa do ujścia Uły do rzeki Mereczanki.
57,9 km - dopływamy kajakiem lub kanoe do położonego na lewym brzegu wyznaczonego miejsca biwakowego. Dalej rzeka ma zmienny nurt, napotykamy na bystrotoki. Płynąc mijamy zabudowania Mardasayas.
65,0 km - dopływamy do ujścia rzeki Gruda, przed nim po prawej stronie miejsce biwakowe. Mijamy położoną na lewym brzegu miejscowość Pulvočiai. Uwaga na drut przeciągnięty przez rzekę! Poniżej wsi kolejne wyznaczone miejsce biwakowe, poniżej lewy dopływ - Skrobulus; dalej jest również kilka pól biwakowych. Na którym z nich proponujemy opuścić kajaki i kanoe i zakończyć czwarty dzień spływu.

Spływ kajakowy – dzień piąty.

77,0 km – trasa spływu kajakowego prowadzi pod mostem drogowym na trasie A4 Druskienniki - Wilno, przed nim znajduje się wyznaczone pole biwakowe.
80,0 km - Mereczanka wpływa do Niemna w pobliżu miasteczka Merkine, w którym znajdują się sklepy, kościół, bary. Warto tu odpocząć, zostawić kajaki i kanoe i udać się na wycieczkę do miasteczka. Na prawym brzegu wzgórze zamkowe - doskonały punkt widokowy. Jeżeli przeznaczyliśmy na spływ kajakowy mniej czasu to możemy go tu zakończyć, jeżeli nie to kontynuujemy wyprawę rzeką Niemen.
80,2 km - przepływamy pod mostem drogowym, za którym znajduje się rozlewisko rzeki z kilkoma wyspami. Na lewym brzegu miejsce biwakowe, gdzie możemy np. zakończyć piąty dzień spływu kajakowego.

Spływ kajakowy – dzień szósty.

88,0 km – nasze kajaki i kanoe docierają do miejsca biwakowego położonego na lewym brzegu rzeki, tuż za nim po prawej dopływ rzeki Apsinge. Na trasie spływu kajakowego mijamy kolejne miejsca biwakowe oraz uroczą plażę. 2 km dalej kolejny dopływ Netiesca, w pobliżu którego są dwa miejsca biwakowe na prawym brzegu, a nieco dalej następne.
97,3 km - docieramy do wyspy na Niemnie, za którą po około 3 km w pobliżu granicy Dżukijskiego Parku Narodowego znajduje się kolejne miejsce biwakowe. Możemy zatrzymać tu kajaki i kanoe i zrobić tu na nocleg po szóstym dniu spływu kajakowego. Rzeka rozszerza się, nurt jest zmienny, napotykamy na mielizny i piaszczyste łachy. Należy zwrócić uwagę na malownicze urwisko na prawym brzegu.

Spływ kajakowy – dzień siódmy.

106 km – kajaki kanoe mijają głaz narzutowy Klebono uola znajdujący się w korycie rzeki, na lewym brzegu rozciąga się rezerwat przyrody.

110,9 km - docieramy do wsi Nemunaitis, w której planujemy zakończyć spływ kajakowy. Po prawej stronie znajduje się sklep, kościół i bar. My wyciągamy kajaki lub kanoe na lewym brzegu. Znajduje się tu hotel, a w nim restauracja, niestety z dosyć wygórowanymi cenami. Przy hotelu po uzyskaniu zgody można biwakować. Kto ma ochotę można kontynuować spływ kajakowy i zakończyć go w położonym 20 km dalej mieście Alytus.