Salcia

Salcia

salcia Salcia (lit. Šalčia) – do stosunkowo krótka rzeka o długości 76 kilometrów, płynąca na Litwie i częściowo na Białorusi. Płynąc południowym skrajem Puszczy Rudnickiej uchodzi do Mereczanki w okolicach miejscowości Walkininkai. Prąd jest wyraźny, choć nie za mocny i wzrasta w miarę przybliżania się do ujścia. Głębokość i szerokość rzeki jest bardzo zmienna. Koryto mocno meandruje, często zdarzają się wystające bądź podwodne głazy oraz przewrócone drzewa, które czasem wymagają przenoszenia kajaków. W zdecydowanej większości rzeka płynie wśród gęstych lasów w dość głęboko wciętym wąwozie, z rzadka wypływając na otwarte tereny łąk.

salsia0,0 km – spływ najlepiej rozpocząć spod mostu w pobliżu miejscowości Gerviskes, choć i tu miejsce nie jest zbyt dobre do wodowania kajaków. Można zjechać przed mostem po lewej stronie drogi i tu rozpakować sprzęt. Trzeba uważać na drewniane pale po starym mości wystające z wody, zwłaszcza że prąd wody jest stosunkowo silny. Salcia ma 5-8 metrów szerokości i płynie podmokłą doliną w dość rzadkim olchowym lesie. SALCIA1 Z wody wystają liczne pnie stąd w zależności od poziomu wody mogą stwarzać ryzyko wywrotki. W miarę odległości las gęstnieje i pojawiają się drzewa iglaste.

2,4 km – po ostrym zakręcie rzeki w lewo mijamy zabudowania małej osady Rudnia na prawym brzegu. Salcia jest bardzo wartka i ma do 10 metrów szerokości. W pobliżu wsi elementy mostku pontonowego, okresowo spuszczanego na wodę. RUDNIA Nieco dalej bardzo niski mostek drewniany.salcia

salcia2,8 km – dobre miejsce na biwak lub krótki odpoczynek na lewym wyższym brzegu pośród lasu sosnowego. Cały czas Salcia mocno meandruje w lesie.

4,5 km – ewentualne miejsce w sosnowym lesie na biwak lub odpoczynek, łatwo dostępne drewno na ognisko. Dalej będzie kilka takich miejsc. Rzeka nie zmienia charakteru i cały czas jest bardzo kręta, z dużą ilością pni, przewróconych drzew i zwisających konarów. Zdarza się konieczność przenoszenia lub przeciągania kajaków. W połączeniu z silnym nurtem przeszkody wymagają od kajakarzy stałej uwagi. Dalej mijamy długie piaszczyste skarpy, jednak wyjścia są trudne.salcia

5,9 km – bardzo dobre miejsce na biwak na prawym, niskim brzegu pośród sosnowego lasu. Rozległa polana pomieści nawet dużą ilość namiotów. Ślady biwakowania i palenia ognisk.

salcia7,1 km – niska drewniana kładka przez rzekę w pobliżu miejscowości Kalitonis. Niezależnie od poziomu wody konieczna jest łatwa i krótka przenoska kajaków, najlepiej prawym brzegiem. 150-200 metrów przed, jak i za mostkiem pojawiają się rozdzielenia koryta, tzw. Ścięte meandry. Wybierając wąską, bystrą przetokę można zaoszczędzić kilkadziesiąt metrów. Niedaleko za mostkiem lewostronny dopływ rzeki Solczyca.

7,9 km – prawostronne ujście systemu melioracyjnego. Salcia długo meandruje przy wsi Kalitonis i jest tu kilka miejsc do wyjścia lub nawet rozbicia biwaku. Najlepsze miejsce jest jednak na końcu wsi na bardzo rozległej łące pod ścianą lasu.salcia

salcia9,9 km - dość niski betonowy mostek. Można się tu schronić przed deszczem -;). 400 metrów wcześniej przepływamy przez kolejny ścięty duży meander Salcii, zaoszczędzając około 200 metrów.

13,3 km – duża zatoka po prawej stronie i ładne miejsce biwakowe. Stosunkowo łatwe wyjście z kajaka, dużo drewna na ognisko i miejsca na namioty. Wcześniej mija się na lesistej Salci kilka miejsc atrakcyjnych widokowo i przyjemnych do biwakowania, jednak trudno z dogodnym wyjściem na brzeg.salcia

13,9 km – niezłe miejsce biwakowe na prawym brzegu pośród lasu olchowo – sosnowego z dość dobrym wyjściem. Miejsce jest położone na prawym brzegu na łuku rzeki w lewo.

salcia14,9 km – pierwsze zabudowania maleńkiej osady Popiszkes. Na górce na lewym brzegu widoczna wiata i kilka metrów przed nią drewniany budynek, który mieści saunę! Można wyjść do gospodarzy wynająć za niewielkie pieniądze zarówno saunę, jak i wiatę. Dużo miejsca na namioty i drewno na ognisko.

15,3 km – drewniany, niski mostek. Zależnie od poziomu wody konieczne może okazać się przeniesienie kajaków brzegiem.slacia

16,2 km – dobrem miejsce na odpoczynek na lewym brzegu. Łagodne wyjście i rozległa łąka. Brzegi od pewnego czasu są nieco łagodniejsze i po drodze minęliśmy kilka miejsc, w których można wyjść na brzeg.

salcia17,1 km – świetne miejsce na biwak na prawym brzegu, na łuku rzeki w lewo przy urwistej skarpie. Przed skarpą łagodne wyjście na brzeg na dużą polanę z sosnowym lasem i miejscem na ognisko. Kilkadziesiąt metrów dalej drewniany, niski most, ale na ogół możliwe jest przepłynięcie pod nim.salcia

18,2 km – drewniana kładka w pobliżu osady Tetervinai, położonej na lewym brzegu. Przy odrobinie szczęścia można trafić na sklep objazdowy. Konieczna jest tu przenoska kajaków, najlepiej lewym brzegiem. Jest to też dobre miejsce na odpoczynek lub biwak.

salcia19,7 km – drewniana kładka w lesie. Konieczne przeniesienie kajaków, najlepiej lewym brzegiem. 100 metrów dalej piaszczysta skarpa i przyjemne miejsce na odpoczynek lub biwak. Dość łatwo można wyciągnąć kajaki, niezłe miejsce do kąpieli.salcia

21,1 km – kolejne dobre miejsce biwakowe na lewym brzegu na zakręcie rzeki w prawo. Łagodny brzeg i dużo miejsca na namioty oraz drewna na ognisko. Na tym odcinku Salcia obfituje w przyjemne miejsca na odpoczynek czy biwak. Salcia ma stosunkowo stałą szerokość 10-14 metrów.

salcia22,1 km – dobre miejsce na zatrzymanie się na lewym brzegu. Miejsce na ognisko, choć wyjście z kajaków niezbyt dogodne. Najlepiej zatrzymać się na końcu tej polany.salcia

22,6 km – prawostronny dopływ rzeki Wisińcza. Odtąd Salcia jest nieco szersza i ma 15-20 metrów szerokości.

25,0 km – dobre miejsce na biwak w gęstym sosnowym lesie na lewym brzegu przy zakręcie rzeki w prawo. Dużo miejsca na namioty. Brzeg niezbyt łagodny, ale przy końcu polany da się wyciągnąć kajaki.

salcia25,4 km – niska drewniana kładka. Konieczne przeniesienie kajaków, najlepiej lewym brzegiem.

27,1 km – dobre miejsce na biwak na lewym brzegu na zakręcie rzeki w prawo. Na kolejnych kilku kilometrach doskonałych miejsc biwakowych będzie kilka.

27,7 km – kolejne, jeszcze lepsze miejsce biwakowe, również na lewym brzegu. Las sosnowy na łagodnej skarpie. Można zatrzymać kajaki zarówno przed i jak i za tym miejscem.

28,1 km – świetne, bardzo rozległe miejsce biwakowe na lewym brzegu.salcia

28,8 km – kolejne doskonałe miejsce na biwak, ognisko i kąpiel.

31,6 km – niezłe miejsce, tym razem na prawy brzegu na zakręcie Salcii w lewo. Rozległa łąka i nieopodal las.

salcia33,6 km – kolejne miejsce biwakowe na lewym brzegu. Duża polana otoczona lasem. Miejsc biwakowych jest w tym rejonie bardzo dużo i bez trudności nawet wymagający znajdą coś interesującego.

35,6 km – bardzo dobre miejsce biwakowe na prawym brzegu z wiatą i miejscem na ognisko. Bardzo dużo miejsca na namioty na rozległej polanie przy lesie. Pół kilometra dalej jest kolejne dobre miejsce na lewym brzegu.salcia

salcia37,0 km – duży stalowo-betonowy most w pobliżu wsi Zygmantiskes. Około 400 metrów wcześniej na lewym brzegu widać pojedyncze zabudowania, pomost i schodki do wody. Dobre miejsce do zatrzymania się na odpoczynek.

38,1 km – ośrodek wypoczynkowy na prawym brzegu z ławkami, stolikami i sauną. Ładnie zagospodarowany teren. Trzeba uzgodnić i opłacić ewentualny biwak.salcia

salcia41,6 km – świetne miejsce na biwak pośród sosnowego lasu. Piaszczysta niewysoka skarpa i stosunkowo łatwe wyjście na brzeg. Trzeba uważać na podwodne kłody. Miejsce może być uczęszczane w szczycie sezonu. Przez kolejne kilometry Salcia jest coraz bardziej wartka i kamienista i pomimo większej szerokości, osiągającej 25-30 metrów, częściej zdarzają się drzewa przewrócone w poprzek całego nurtu, zmuszając kajakarzy do wysiłku i gimnastyki w celu ich pokonania. Trzeba też uważać na wszelkie zawirowania wody, ponieważ najczęściej oznaczają głazy lub pnie znajdujące się tuż pod powierzchnią wody. Płynie się cały czas w coraz piękniejszym lesie.salcia

salcia49,2 km – mijamy położony na lewym brzegu dom z bali z miejscem ogniskowym, ławkami i stolikami. Na prawym brzegu również miejsce biwakowe z wiatami. Za odpłatnością można tu zatrzymać się na postój czy biwak. Kilkadziesiąt metrów dalej wisząca na rzeką kładka.

49,5 km – duży betonowy most w pobliżu miasteczka Valkininkai. Zatrzymując kajaki na prawym brzegu przed mostem można wyjść na zakupy do odległego o 1,5 km sklepu.salcia

salcia51,4 km – ujście Salci do Mereczanki. Od miasta rzeka się nieco zmieniła. Las częściowo ustąpił i na obydwu brzegach pokazują się otwarte łąki z kępami drzew. Tuż za połączeniem Salci z Mereczanką jest dobre miejsce na biwak na lewym brzegu. Łagodne wyjście i rozległa polana porośnięta sosnami. Mereczanka jest dość szeroka, ma około 40 metrów szerokości i silny nurt.

57,3 km – prawostronny dopływ rzeki Spengła.

57,9 km – niezłe miejsce na biwak na lewym wysokim brzegu porośniętym sosnowym lasem. Wyjście nie najłatwiejsze, ale z góry jest piękny widok na rzekę.salcia

salcia58,9 km – niski drewniano – stalowy mostek w lesie, jednak przepłynięcie pod nim nie powinno nastręczać trudności. Brak jakichkolwiek zabudowań w najbliższej okolicy. MOST06 250 metrów dalej na prawym brzegu dobre miejsce biwakowe. Stosunkowo łagodne wyjście z kajaka.

59,9 km – prywatne pole biwakowe na lewym brzegu. Nieco dale na prawym brzegu podobne miejsce. Widać, że okolice Mereczanki są już lepiej zagospodarowane turystycznie. Widoczne zabudowani należą do osady Kukiskes.salcia

61,0 km – prywatne, bardzo dobrze zagospodarowane pole biwakowe na prawym brzegu na końcu wsi. Widoczne altanki i miejsca ogniskowe. Możliwość wypożyczenia kajaków.

61,6 km – lewostronny dopływ rzeki Warsaka.

salcia65,3 km – dobre miejsce na biwak na prawym brzegu. Na ostatnim odcinku jest stosunkowo mało miejsc na zatrzymanie się z uwagi na strome, gęsto zarośnięte brzegi.

65,9 km – dobre miejsce na biwak na prawym brzegu w maleńkiej zatoce tuż za dużą piaszczystą skarpą. W pobliżu las sosnowy i dużo miejsca na namioty, choć wyjście z kajaka niezbyt wygodne. W niewielkiej odległości dwa kolejne miejsca z nieco łatwiejszym wyjściem.

67,3 km – wisząca na linach drewniana kładka w miejscowości Pamerkys.salcia

salcia68,2 km – most kolejowy w pobliżu miejscowości Biekszos. Dziwna kratownicowa konstrukcja sprawia wrażenie, jakby odwróciła się do góry nogami podczas montażu.

70,3 km – świetne miejsce na biwak na lewym brzegu na bardzo ostrym zakręcie Mereczanki w prawo. Zatoczka i łagodny brzeg tuż przed wysoką piaszczystą skarpą porośniętą sosnowym lasem.salcia

salcia72,1 km – drewniana kładka na stalowych linach w pobliżu miejscowości Bartalai położonej na prawym brzegu. Mocnym łukiem nisko zwiesza się nad wodę na środku długości, ale na szczęście nie ma problemu, aby zmieścić się kajakiem.

73,1 km – miejsce biwakowe na łagodnym prawym brzegu na łuku rzeki w lewo. Miejsce otoczone lasem z łatwo dostępnym drewnem i rozległą polaną na rozbicie namiotów. Od kilku kilometrów dość trudno o dobre miejsce, bo poza miejscowościami Mereczanka płynie w wąwozie wśród gęstych lasów położonych na stromych i trudno dostępnych brzegach. Rzeka nie zmieniła charakteru, nadal ma silny prąd i około 30 metrów szerokości.salcia

74,3 km – miejsce biwakowe na prawym brzegu na zakręcie rzeki w lewo na około 3-4 metrowej piaszczystej skarpie. Wokół świerkowo - sosnowy las i łatwo dostępne drewno na ognisko. Wyjście na brzeg nie najlepsze, ale warto rozważyć ten punkt planując postój.

salcia79,4 km – kolejne miejsce biwakowe na prawym brzegu na łuku rzeki w lewo na wysokiej skarpie porośniętej sosnowym lasem. Wyjście strome, ale miejsce atrakcyjne widokowo i dobre do rozbicia obozowiska.

81,2 km – następne miejsce na biwak na łuku rzeki w lewo. Wysoka piaszczysta skarpa z sosnowym lasem na prawym brzegu. Miejsce do zatrzymania się jest około 30 metrów przed tą skarpą, jest tam trawiaste wywłaszczenie brzegu ułatwiające wysiadania z kajaków

83,0 km – kolejna drewniana kładka zawieszona na stalowych linach. Po obydwu stronach rzeki nie widać jednak żadnych zabudowań. Następnie płynąc mija się zabudowania małej osady Smalninkai. Pojedyncze zabudowania, głównie na prawym brzegu wyglądają na bardzo odludne. Po drodze gdzieniegdzie pojawiają się miejsca do wyjścia na brzeg i nawet miejsce z banią turystyczną, jednak punkty te nie należą do są szczególnie atrakcyjnych.salcia

salcia87,0 km – Mereczanka zbliża się do drogi A4 na prawym brzegu widoczne kamienne umocnienia zabezpieczające nasyp drogowy przed wymywaniem. Należy uważać, aby za blisko nie podpłynąć do prawego kamienistego brzegu.

88,7 km – Upiu labirinto – prywatne pole biwakowe w lesie z wiatami, ławkami, stolikami i banią turystyczną. Niestety wyjście na brzeg jest niezbyt niewygodne.

89,6 km – kamienne przyczółki po starym moście. Jest to też dobre miejsce biwakowe na prawym brzegu. 20 metrów przed przyczółkiem brzeg jest płaski i łatwo tu zatrzymać kajaki.salcia

salcia93,6 km – duży drogowy most w mieście Varena. Przed mostem prawostronny dopływ rzeki Varene. Na prawym brzegu 20 metrów za mostem można się zatrzymać i wyjść do jednego z dwóch sklepów znajdujących się na prawym brzegu, blisko wyraźnie widocznego białego kościoła.

93,9 km – drugi most w mieście Varena. Kilometr dalej, jeszcze w zabudowaniach miasteczka, mijamy niezbyt ładne prywatne pole biwakowe.

97,7 km – ładne miejsce na biwak na wysokiej skarpie na lewym brzegu pośród sosnowego lasu. Widoczny szkielet wiaty, który można dla ochrony przed deszczem przykryć folią.salcia

salcia101,0 km – kładka dla pieszych. Widoczne pojedyncze zabudowania miejscowości Salovarte na prawym brzegu i Moliadugnis na lewym. 500 metrów za kładką na prawym brzegu znajduje się prywatne pole biwakowe i nieco dalej kolejne. Mereczanka jest wyraźnie bardziej skomercjalizowana od Salcii. Dzikich miejsc biwakowych jest tu mało, stąd koniecznym może okazać się skorzystanie z jednego z pól zorganizowanych.

104,8 km – prywatne pole biwakowe na wysokim prawym brzegu. Mereczanka jest tu bardzo wartka i kamienista.

106,8 km – kładka dla pieszych o stalowej, żebrowej konstrukcji wspartej na dwóch pylonach w okolicach miasteczka Perloja. Na lewym brzegu sauna. Mereczanka na wysokości miasteczka jest bardzo szeroka (około 60-70 metrów), kamienista i płytka. Prąd silny z lokalnymi bystrzami i wirami. Dużo wystających i podwodnych głazów. Pod koniec miejscowości niewielki próg kamienny.salcia

108,1 km – lewostronny dopływ rzeki Darażna. Na odcinku kolejnych 5-ciu kilometrów na obydwu brzegach rzeki co jakiś czas znajdują się prywatne pola biwakowe. Najczęściej jednak są to miejsca w obniżeniach bez lasu, nieciekawe krajobrazowo i położone koło gospodarstw. Poza tym na ogół brzeg dość trudny do wyjścia z kajaków.

113,0 km – wisząca kładka nad Mereczanką w pobliżu wsi Miloniskes. Przy wsi pola biwakowe, w tym co najmniej jedno z balią kąpielową, tzw. kubilai.

118,1 km – prawostronny dopływ rzeki Uły, bardzo popularnego także w Polsce, szlaku kajakowego.

118,7 km – miejsce biwakowe poniżej ujścia Uły na lewym brzegu. Oznakowanie tego miejsca jest widoczne przed zakrętem rzeki w lewo, jednak wyjście z kajaka jest tu praktycznie niemożliwe. Należy więc opłynąć ten zakręt, gdzie po lewej znajduje się zatoczka i łagodne wyjście. Co ciekawe, zaraz po wyjściu jest miejsce ogniskowe, jednak jest oznaczone zakazem biwakowania i palenia ognisk. Właściwy biwak znajduje się 100 metrów dalej. Poniżej Uły nurt Mereczanaki jest jeszcze silniejszy z licznymi zawirowaniami.salcia

125,2 km – pole biwakowe na lewym brzegu Mereczanki.

salcia125,5 km – lewostronne ujście niewielkiej rzeki Gruda. Mereczanka aż do ujścia do Niemna jest coraz mniej lesista i częściej zdarzają się otwarte łąki i zabudowania. Mijane miejsca biwakowe są w większości prywatne, ale i tam brzegi są dość strome.

128,8 km – lewostronny dopływ potoku Skroblus. Dalej mało miejsc do zatrzymania się i biwakowania, a jeśli są to w zasadzie tylko miejsca zorganizowane i płatne.

131,2 km – na lewym brzegu widoczna szklana kopuła, wygląda jak obserwatorium astronomiczne…salcia

137,2 km – duży most drogowy na trasie A4. 200 metrów wcześniej publiczne pole biwakowe na prawym brzegu. Można tu zakończyć spływ.

140,3 km – ujście Mereczanki do Niemna. Przy ujściu na prawym brzegu góra – punkt z wygodnym wejściem ze znakomitym widokiem na Niemen.

140,6 km – duży most drogowy na drodze nr 133 koło Merecza. 30 metrów za mostem bardzo dobre miejsce na prawym brzegu do zakończenia spływu i wyciągnięcia kajaków. Tuż obok parking, na który można zjechać wprost z asfaltowej głównej drogi i odebrać sprzęt i kajakarzy.