Jest to jedna z ładniejszych rzek Litwy charakteryzująca się wartkim nurtem, wysokimi urwistymi brzegami i występowaniem dużej ilości zakoli. Dubisa wypływa z Pojezierza Żmudzkiego, jest dość łatwa i nieuciążliwa, ale zaskakująca kamieniami w nurcie i niespodziewanymi bystrzami, na które należy bardzo uważać. Dlatego na spływ kajakowy Dubisą szczególnie polecamy kajaki i kanadyjki polietylenowe, które są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia niż kajaki z laminatu. Na szlaku kajakowym występuje sporo małych podpiętrzeń, natomiast prawie nie ma zwalonych drzew. Dno czyste, piaszczyste lub kamieniste, niezbyt zarośnięte; muł lub błoto wyjątkowo; woda czysta, szybko nagrzewająca się i przyjemna do kąpieli, o ile jest jej dosyć, bowiem zwłaszcza w górnym biegu rzeka jest bardzo płytka. Dlatego spływ kajakowy Spływ kajakowy - Dubisa praktycznie jest możliwy od miejscowości Burbaiciai. Dubisa płynie rynną o ostrych brzegach, dnem bardzo efektownej doliny o kilkudziesięciometrowych zboczach, więc przy obfitszych opadach poziom wody może bardzo szybko przyrastać. Przenoski kajaków na całej trasie tylko dwie, kilkunastometrowe, które zależnie od poziomu wody lub odpowiednio przystosowanych kajakach można przepłynąć. Okolica zasadniczo pusta, ale popularna wśród wczasowiczów i wędkarzy. Lyduvenai jest jedyną na całej trasie wsią leżącą nad samą rzeką, wszystkie inne miejscowości są na wysoczyźnie. Na brzegach mnóstwo stanowisk wędkarskich i minibiwaków; w pogodne weekendy prawie wszystkie są wykorzystywane. Są też, nieźle oznakowane, gospodarstwa agroturystyczne i płatne pola namiotowe. Miejsc biwakowych jest dużo i są to tzw. „dzikie” pola, jak i bardzo zadbane i dobrze wyposażone pola płatne, na których można skorzystać z wody, toalety oraz sauny. Spływ kajakowy - Dubisa Koszt wynosi około 8-10 litów za osobę, w cenie jest również ognisko. Sauna to wydatek ok. 200 litów/grupę, parking dla samochodów 5 l/dzień. Na miejscu jest również kilka wypożyczalni kajaków i kanoe, ale cena jest bardzo wysoka i wynosi około 60 l/dzień. Fantastyczne widoki rozciągają się z korony skarpy, dlatego warto parę razy się na nią wdrapać! Zabytkowe kościoły w Lyduvenai (piękny strop), Betygala, Ugionai (Ugiany, ważne niegdyś sanktuarium Matki Bożej; przy kościele źródełko uchodzące za cudowne) i Seredzius. Zakupy można zrobić w Lyduvenai (jedyny sklep do którego nie trzeba się wdrapywać na górę!), Betygala i Ariogala (Ejragoła). Pozostałe osady na trasie nie mają sklepów lub są znacznie oddalone od rzeki - zarówno w poziomie jak i w pionie.
Spływ kajakowy - Dubisa 0,0 km - wodujemy kajaki i rozpoczynamy spływ przy moście drogowym koło miejscowości Burbaiciai. Uwaga na bystrze zaraz za mostem i głaz tuż z nim! Początkowo trasa prowadzi przez tereny otwarte, co jakiś czas napotykamy na zadrzewienia.
3,2 km - Rezaliai, osada z domkami do wynajęcia. Niestety nie ma możliwości rozbicia namiotów, w grę wchodzi tylko wynajęcie pokoi. Można zamówić wyżywienie, ale nie ma stałego sklepu ani baru. Jest możliwość skorzystania z sauny. Dalej rzeka mocno meandruje.
7,0 km – osada Pobrukai, biwak prywatny płatny, możliwość rozbicia namiotów, skorzystania z sauny, Spływ kajakowy - Dubisa rozpalenia ogniska. Na miejscu jest również wypożyczalnia kajaków i kanoe.
8,6 km - z lewej ujście potoku Gryžuva. Siarkowe źródła, w tym jedno efektownie bijące w górę.
10,0 km - most drogowy w okolicach miejscowości Maironai położonej na prawym brzegu, w której można zrobić zakupy, ale jest to ok. 3 km szosą i i kilkadziesiąt metrów pod górę. Na skarpie po lewej częściowo opuszczona osada Mostaikiai; sklepu nie ma. Pole biwakowe z wiatą i miejscem na ognisko pod mostem po lewej. Pod mostem bystrze.
11,5 km – miejsce na odpoczynek na prawym wysokim i otwartym brzegu z miejscem na ognisko i stolikiem. Ma tu być budowane pole biwakowe finansowane ze środków EU. Zresztą takich miejsc dla kajakarzy wzdłuż rzeki jest sporo.
13,0 km - biwak na brzegu po prawej stronie rzeki w pobliżu toru motocrossowego. Spływ kajakowy - Dubisa Wieś Laugalis znajduje się w odległości kilkuset metrów. Dalej rzeka płynie w większości przez las. Spływ kajakowy - Dubisa
19,0 km po prawej gospodarstwo turystyczne Stovyklavietė po dawnym młynie. Rzeka rozdziela się na trzy odnogi, na wszystkich podpiętrzenia. Łatwa, kilkunastometrowa przenoska kajaków po wyspie między środkową i prawą odnogą.
23,9 kmSpływ kajakowy - Dubisa – przepływamy pod bardzo wysokim mostem kolejowym w miejscowości Lyduvenai, które leży na prawym brzegu. Na lewym brzegu, przed mostem kolejowym, dogodne miejsce do biwakowania. Przy moście można się zatrzymać i wyjść po zakupy lub do baru do pobliskiej miejscowości. Jest tu też kościół z XVIII wieku. 400 metrów dalej przepływamy pod mostem drogowym. Dalej sporo bystrzy i kilka podpiętrzeń (pierwsze tuż za mostem kolejowym), ale bez potrzeby przenoszenia kajaków.
Spływ kajakowy - Dubisa
30,0 km - dopływamy do miejscowości Katauskiai, przy której jest kilka dogodnych miejsc do biwakowania. Przed mostem po lewej stronie bezpłatne miejsce biwakowe, z kilkoma stołami i miejscem na ognisko.
30,8 km - za mostem drogowym prywatne miejsce biwakowe „Pakalne” na lewym brzegu. Jest tu możliwość rozstawienia namiotów, skorzystania z ogniska, zostawienia samochodów jeśli planuje się tu rozpocząć spływ. Spływ kajakowy - DubisaMożna również skorzystać z sauny i tzw. kubła (drewnianej beczki z gorącą wodą – szczególnie polecana po zimnym i wietrznym dniu spływu). Spływ kajakowy - Dubisa
39,7 km – most na drodze nr 225. Raisinai (Rosień) - największe miasto w okolicy jest odległe o 11 kilometrów. Przy moście po prawej przystanek autobusowy, ale łapanie okazji jest efektywniejsze.
41,5 km - obóz harcerski na prawym brzegu rzeki w pobliżu miejscowości Kaulakai. Miejsce w którym warto się zatrzymać na nocleg, jeśli nie zajmują go harcerze. Dobry dojazd samochodem. Na miejscu ławki, toalety, boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę. Kajaki wyjmujemy na ostrym zakręcie rzeki w prawo.
44,5 km - po lewej ujście rzeczki Lukne. Dubisa staje się nieco większa, bardziej zmienna, szybsza, niekiedy rozdziela się na odnogi. Pozornie proste i spokojne odcinki znienacka przechodzą w bystrza lub zaskakują kamieniami ukrytymi w nurcie. Tak jest mniej więcej do zalewu Airogala.
50,7 km - koło gospodarstwa Maslaukiškiai podpiętrzenie, które dobrym kajakiem można przeskoczyć (obejrzeć najpierw!). Ewentualna przenoska raczej kilkunastometrową ścieżką po dużych kamieniach po prawej.
52,9 km – wisząca kładka koło lewobrzeżnej miejscowości Betygala. Poniżej kładki dostępny lewy brzeg rzeki, Spływ kajakowy - Dubisa kilka dogodnych miejsc do biwakowania na większą i mniejszą ilość namiotów. Piaszczyste plaże dobre do kąpieli. W miejscowości odległej o ok. 1-2 km jest możliwość zrobienia zakupów. Niedaleko od kładki, przy drodze na Betygałę, „źródełko Maironisa” z dobrą wodą pitną. We wsi zabytkowy kościół. W dolinie rzeki, ok. kilometra za kładką, średniowieczne grodzisko.
Spływ kajakowy - Dubisa 54,5 km – na lewym brzegu bardzo ładny, ustronnie położony płatny biwak, na którym można skorzystać z sauny.
58,7 km - kładka koło Ugionai (Ugian). Legendarna lokalizacja centrum kultowego pogańskiej Litwy, a potem sanktuarium Matki Bożej. Zabytkowy kościół widoczny z rzeki (na górze, po lewej); obok drewniana kaplica i słynące cudami źródełko ze znakomitą wodą.
63,0 km - podpiętrzenie koło gospodarstwa Vandžai; można przepłynąć kajakiem (bliżej prawej), ale koniecznie obejrzeć przedtem; możliwość wyjścia na brzeg po prawej.
66,8 km - zalew w okolicach miejscowości Ariogala. Namioty można rozbić na lewym brzegu, jest tu również możliwość dojazdu samochodami. Przepływać kierując się nieco na lewo; po prawej spora zatoka. Spływ kajakowy - Dubisa
68,6 km – most na drodze nr 196.
70,0 km - na górze po lewej pierwsze zabudowania miasteczka Ariogala (Ejragoła). Możliwość biwaku na rozległej łące. Około kilometra dalej zabudowania i miejskie tereny sportowe schodzące nad rzekę.
72,0 km - most na drodze lokalnej w Ariogala; stąd jest najbliżej do centrum miasta.
75,7 km – wysoki podwójny most na autostradzie A1.
79,5 km - ujście rzeczki Gyneve (po lewej). Dubisa robi się coraz większa, rozlewa się szerzej, pojawiają się rośliny wodne w nurcie, nieco uprzykrzające wiosłowanie (sit olbrzymi, jaskier włosienicznik).
82,5 km - bardzo ładnej miejsce biwakowe na lewym brzegu z wiatą i miejscem na ognisko. Rzeka płynie tu w głęboko wciętej dolinie z bardzo wysokimi zalesionymi zboczami. Spływ kajakowy - Dubisa Do miejsca dochodzą drogi gruntowe, ale dojazd leśnymi stromymi drogami jest możliwy wyłącznie specjalnie przystosowanym samochodem.
83,2 km - przy dawnym młynie Padubysys (agroturystyka; osad o nazwie Padubysys jest na tej trasie kilkanaście) podpiętrzenie; można przepłynąć po uprzednim obejrzeniu.
91,6 km - płatny biwak Spływ kajakowy - Dubisa na lewym brzegu na leśnej polanie w kompleksie turystycznym w miejscowości Zalensai. Przy polu biwakowym mały próg piętrzący. W pobliżu znajduje się ośrodek wypoczynkowy i restauracja. Bardzo ładna okolica, doskonała na spacery. W miejscowości pozostałość po dawnym młynie wodnym. Spływ kajakowy - Dubisa
92,9 km - kolejny mały próg piętrzący. Nie ma dobrej ścieżki dla przenoski; można przeciągać kajaki wodą (po prawej). Przy wyższej wodzie prawdopodobnie można przepłynąć.
97,5 km - zakończenie spływu przy moście drogowym w Seredzius na prawym brzegu tuż przed mostem. Dobry dojazd – możliwość swobodnego odbioru kajaków. 400 metrów dalej Dubisa wpada do Niemna.