Szczara

Szczara jest bardzo interesującą i piękną rzeką. Wypływa z jeziora Kołdyczewskoje na Wyżynie Nowogródzkiej, a jej długość wynosi ok. 325 km. Rzeka przepływa Równiną Baranowicką, Prypeckim Polesiem i Wyżyną Wołkowycką, łącząc się z Niemnem na Nizinie Wierchniemańskiej jako jego lewy dopływ. Szczara stanowiła w przeszłości bardzo ważny szlak spławu drewna, przewozu ziarna i innych towarów z basenu Prypeci do basenu Niemna, a tym samym wiązała Morze Bałtyckie i Morze Czarne.

Spływ kajakowy - Szczara W celu przygotowania do celów transportowych wybudowano skomplikowany system wodny, złożony z grobli, śluz, kanałów i innych urządzeń hydrotechnicznych. System ten miał nie tylko transportowe i ekonomiczne, ale także strategiczne znaczenie. Spływ kajakowy - Szczara

Wybudowano go jeszcze w XVIII wieku z inicjatywy i za środki wybitnego polskiego artysty, generała i świetnego inżyniera Rzeczpospolitej Michała Kazimierza Ogińskiego, mieszkającego wtedy w Słonimiu. Podczas I wojny światowej wzdłuż Szczary i kanału Ogińskiego przez długi czas przechodziła linia frontu, o czym do dziś przypominają niemieckie bunkry. Spływ kajakowy - Szczara

Na początku XX wieku system transportowy stracił swoje znaczenie i podupadł, ale do dziś robi na oglądających silne wrażenie. Spływ kajakowy - Szczara Ze względu na zaprzestanie gospodarczego użytkowania rzeki odcinek od źródeł aż za jezioro Wygonowskie (a więc i Kanał Ogińskiego) jest miejscami mocno zarośnięty, zabagniony i nadający się do spływu tylko dla doświadczonych, cierpliwych i silnych kajakarzy ze względu na liczne przenoski, brak dróg dojazdowych (ew. transport bagażu) i inne trudności.

Dlatego spływ rozpoczynamy w okolicach mostu drogowego koło miejscowości Bytyń. Rzeka poniżej miejscowości silnie meandruje pomiędzy zabagnionymi łąkami. Przed miejscowością Naliwki, mimo że mapa pokazuje tylko bagna, na brzegu znajduje się spory sosnowy las i dobre miejsce na biwak. We wsi jest też stary drewniany most. 4 km dalej z prawej strony, a nieco dalej również z lewej, do rzeki klinem dochodzi las. Brzeg łagodny, dogodny do wysiadania, łatwo dostępne drewno na ognisko. Do następnego mostu we wsi Ugły jest około 7 km.

Niezłe miejsce na biwak znajduje się 3 km za wsią Ugły – piaskowy urwisty brzeg z piaszczystą plażą i lasem sosnowym. Spływ kajakowy - Szczara Rzeka osiąga tu szerokość 25 - 35 metrów, brzegi odkryte. Mniej więcej 1,5 km dalej do Szczary wpada niewielki prawostronny dopływ Łochozwa, a prędkość rzeki wzrasta do około 1,8 km/godz.

Za ujściem na lewym brzegu na 3-cim, 5-tym i 7-mym kilometrze do rzeki dochodzą dębowe zagajniki z domieszką sosny i olchy, najładniejszy jest ostatni. Spływ kajakowy - Szczara Przepływamy pale mostu we wsi Dobry Bór. Do miejscowości Szyłowicze, odległej o 15 km rzeka płynie po rozległym terenie zalewowym wśród gołych, czasem zabagnionych brzegów, miejsc na postój nie ma.

W miarę zbliżania się do Słoniami na horyzoncie pojawiają się kopuły monastyru w Żyrowiczach z XVI-XVII w. Duży prawosławny kompleks świątynny położony na prawym brzegu Szczary około 2 km od mostu należy obowiązkowo zwiedzić. Przyczyną wybudowania monastyru była piękna legenda o cudotwórczej ikonie Bogarodzicy Zyrowieckiej, którą można tam zobaczyć. Warte zwiedzenia są Sobór Wniebowzięcia z XVII w. oraz Cerkwie Objawienia Bożego i Wniebowstąpienia z XVIII w. Znajduje się tu również Prawosławne Mińskie Seminarium Duchowne. Na nocleg najlepiej zatrzymać się pół kilometra za mostem w Szyłowiczach Dużych wśród zagajnika, lepszego miejsca w pobliżu nie ma. Spływ kajakowy - Szczara

Dalej zaczynając się już przedmieścia Słonimia. Po drodze przepływamy przez pozostałości śluzy i położoną nieco dalej na pół zniszczoną drewnianą przeprawę przez rzekę. Docieramy do pierwszego z mostów drogowych w mieście, a 5 minut później pod kładką dla pieszych, za którym koryto Szczary się rozdziela. Jeżeli popłyniemy prawym korytem, możemy wysiąść na zakupy lub obiad w restauracji na ulicy Sowieckiej. Z mostem kolejowym do Szczary wpada Issa. Płynąc przez miasto lewym korytem można zatrzymać się na zakupy na pobliskim bazarze lub jednym z wielu sklepów.

Następnie obydwa koryta łączą się, a nurt staje się szybszy. Pierwsze kilometry za Słonimiem są dość nudne, około 3 km od ujścia Issy zaczynają się zabudowania wsi Talkowszczyna, a 5 km dalej z lewej miejscowości Wasilewicze. Spływ kajakowy - Szczara Szczara jest coraz ładniejsza i nie brakuje miejsca na postój czy nocleg. Kolejnymi wsiami są Mitkowicze i Porzecze, za którą na lewym odkrytym wzgórzu znajduje się mała cerkiewka zbudowana łupanego kamienia. Dobre miejsce do postoju jest na prawym brzegu tuż za miejscowością. Spływ kajakowy - Szczara

Zadworze oraz za wsią Niz w lesie sosnowym przy punkcie triangulacyjnym nr 157. Dalej można też zatrzymać się poniżej miejscowości Grodki, bowiem 2 km za tą miejscowością jest piękny 400 metrowej długości i 2-3 metrowej wysokości jar z lasem sosnowym. Za kolejne 15 minut płynięcia pojawi się urwisko z sosnowym laskiem płynnie przechodzącym w zarośla brzozowe, które z kolei przechodzą w dąbrowę. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce na nocleg.

Następnie koło miejscowości Skrundy znajdują się resztki tamy, a 2–2,5 km dalej na lewym brzegu przez około 700-800 metrów ciągnie się przepiękny jar. Brzegi rzeki są nieco wyższe niż wcześniej, pojawiają się polany otoczone lasami liściastymi i mieszanymi. Dużo tu miejsc na postój i łatwo dostępne drewno na ognisko. Spływ kajakowy - Szczara

Koło wsi Mała Wola na rzece pojawiają się wyspy. Za wsią, na prawym brzegu duży jar z sosnowym lasem. 1,5 km dalej przepływamy pod mostem koło wsi Wielka Wola. Za nim na prawym brzegu płynie się przy dąbrowie, a następnie koło lasu sosnowego, tym razem na lewym brzegu. Na wysokości wsi Makary brzeg Szczary robi się twardy i w wielu miejscach łatwo dostępny. Za tą wsią znajduje się wyspa. Spływ kajakowy - Szczara Płynąc na lewo mija się bardzo dobre miejsce na biwak. Po kolejnych 2 km zaczyna się wieś Moskale i co najlepsze, jest sklep nad brzegiem rzeki. Brzegi są coraz ładniejsze, co chwila mija się piaszczyste plaże, urwiska, lasy dębowe i sosnowe, mnóstwo miejsc na postój.

Przepływamy pod mostem w miejscowości Szczara. Im bliżej do połączenia z Niemnem, tym więcej jest naprawdę pięknych miejsc. Wyśmienite postoje można znaleźć dosłownie co 5 minut. Ostatni odcinek rzeki za wsią Korole jest również wyjątkowo ładny. Przed ujściem do Niemna Szczara dzieli się na dwa koryta opływające dużą wyspę. Prawe koryto jest wprawdzie krótsze z silniejszym prądem, ale ujście z niego jest poprzegradzane dużymi przewróconymi drzewami, dlatego lepiej jest płynąć lewym.

W widłach Szczary i Niemna jest również świetne miejsce na nocleg. Spływ kajakowy - Szczara Po wpłynięciu na Niemen, do końca spływu pozostaje nieco ponad 2,5 godziny drogi. Na tym odcinku urwiste brzegi porośnięte są niewielkimi wysepkami lasów sosnowych, które dalej odsuwają się od rzeki ustępując miejsca łąkom i krzakom. Za mostem drogowym pomiędzy miejscowościami Mosty Lewe i Mosty Prawe na lewym urwistym brzegu pojawia się znowu las. W okolicach mostu kończymy spływ, chociaż można płynąć jeszcze dalej do miasta Mosty, skąd jest dobra komunikacja kolejowa do Mińska i Grodna.

 

UWAGA!

ZE WZGLĘDU NA ABSURDALNE ZMIANY PRZEPISÓW NA BIAŁORUSI I UTRUDNIENIA W PRZEKRACZANIU GRANICY POWODOWANE PRZEZ BIAŁORUSKIE SŁUŻBY GRANICZNE, Z KOŃCEM SEZONU KAJAKOWEGO 2013 ZAWIESZAMY DO ODWOŁANIA ORGANIZACJĘ SPŁYWÓW KAJAKOWYCH NA BIAŁORUSI.