Isłocz z Berezyną

Isłocz z Berezyną

Spływ kajakowy - Isłocz – Berezyna - Niemen Isłocz należy do tych rzek, na których z prawdziwą przyjemnością można rozpocząć sezon kajakowy. Strome, wysokie brzegi i krętość koryta sprawiają, że rzeka jest wyjątkowo malownicza, ale wartki nurt i liczne przeszkody wymagają nieco doświadczenia kajakowego. Isłocz płynie w obwodach Mińskim i Grodzieńskim, rozpoczynając swój bieg w okolicach wsi Głuszynca. Są to okolice góry Dzierżynskiej, która jest najwyższym punktem Białorusi (345 m n.p.m). W lasach Puszczy Nalibockiej Isłocz wpada do Zachodniej Berezyny. Całkowita długość rzeki wynosi 102 km.

Przy wysokim poziomie wody spływ kajakowy najlepiej zaczynać od tamy w Rakowie lub trochę niżej, na terytorium sanatorium (gdzie na lewym brzegu można w razie potrzeby przenocować). Przy niższych stanach wód spływ można rozpocząć od prawostronnego dopływu Jarszewka w okolicach wsi Michałowo.

Rzeka biegnie w malowniczym kanionie wśród lasów sosnowo-świerkowych. Nurt Isłoczy ma liczne przeszkody w postaci zwalonych drzew, zarośli i sterczących kłód. Spływ kajakowy - Isłocz – Berezyna - Niemen Na górnym odcinku trasy nietrudno znaleźć miejsce na nocleg, bowiem brzegi są łatwo dostępne i obfitują w wiele miejsc dogodnych do rozbicia namiotów. Podczas spływu często spotykamy przewrócone drzewa i mielizny.

W okresie wyjątkowo niskich stanów wody wyprawę najlepiej zaczynać od mostu w Padniewiczach albo Borowikowszczynie. Szczególnie na początkowym odcinku należy liczyć się z przenoszeniem kajaków przez liczne przeszkody. Na ośmiokilometrowym odcinku Padniewicze - Borowikowszczyna rzeka płynie w dość głębokim wąwozie pomiędzy wysokimi brzegami. Spływ kajakowy - Isłocz – Berezyna - Niemen W miejscu, gdzie z prawej strony znajduję się drewniana altana, cumowisko i schody na wysoki brzeg, można zatrzymać się na nocleg na dużej polanie, otoczonej lasem iglastym.

Rzeka ma w tym miejscu 15 metrów szerokości, a prędkość nurtu około 1,5 km/godz. Rzeka co kilkaset metrów przepływa przy wysokich brzegach, na których znajdują się dobre miejsca do postojów. Spływ kajakowy - Isłocz – Berezyna - Niemen Przed lewostronnym dopływem rzeki Wołma na prawym, wysokim brzegu jest doskonałe miejsce na nocleg. Brzeg porasta las sosnowy z domieszką świerka, a przy plaży rośnie olbrzymi dąb. Pojawiają się głazy narzutowe. Z prawej strony zaczyna się uroczysko Isłoczewka i mieści się chutor o tej samej nazwie.

Dalej przepływamy pod wiszącym mostem. Na lewym brzegu znajdują się resztki pałacu rodu Tyszkiewiczów, którego przedstawiciele w okresie XVI - XVIII wieku zajmowali ważne stanowiska państwowe w Wielkim Księstwie Litewskim.

Poniżej rzeka staje się szersza, a wysokie brzegi są porośnięte głównie wierzbą i leszczyną. Gdzieniegdzie las dochodzi do samej wody, jednak nie ma do niego dogodnych wyjść. Na brzegach spotyka się zamaskowane urządzenia o nieznanym na pierwszy rzut oka przeznaczeniu, ale ich prawdziwą funkcję zdradzają pokryte sadzą pnie drzew. Są to bimbrownie o różnych rozmiarach i wydajności. Rejon Wołożyński słynie zresztą z produkcji samogonu (bimbru) nie mniej niż Czarna Białostocka w Polsce.

Następną mijaną na trasie spływu oznaką cywilizacji są zabudowania lewobrzeżnej osady Pierwomajsk. Około 1,5 km dalej z prawej strony rzeka płynie przy wysokim urwisku porośniętym lasem.

Następnie przepływamy pod mostem we wsi Korczemnyje, a 10 km dalej pod kolejnym we wsi Biełokoriec. Powoli las rozstępuje się odsłaniając widok na okolicę. Dopiero po kilku kilometrach z lewej i z prawej strony pojawiają się nieduże skarpy z sosnami i nadającymi się do postoju miejscami. Około 3 km za mostem we wsi Biełokoriec rzeka jest na pewnym odcinku uregulowana, a prędkość nurtu wzrasta do 2 km/godz.

Brzegi Isłoczy są tu niskie i zabagnione. Po przepłynięciu uregulowanego odcinka Isłocz przepływa w dwóch miejscach w pobliżu lasu. W tym miejscu trzeba zdecydować się na nocleg, ponieważ przez kolejne 25 km dość trudno będzie znaleźć dogodne miejsce na biwak, podobnie zresztą jak drewno na ognisko.

Następną mijaną miejscowością jest lewobrzeżna wieś Doroguń. Za nią przez rzekę przebiega niski mostek, pod którym jednak można przepłynąć. Rzeka robi pętle wśród zarośli tataraku, turzycy i roślinności charakterystycznej dla terenów bagiennych. Kilka kilometrów dalej z prawej strony wpada do Isłoczy rzeka Wołożynka, a nieco dalej z prawej strony znajduje się ujście systemu melioracyjnego. Pojawiają się zabudowania wsi Biały Brzeg. Czasem do brzegu zbliża się las, ale nie ma do niego dostępu. Kilkaset metrów za następnym mostem Isłocz uchodzi do Berezyny. Spływ kajakowy - Isłocz – Berezyna - Niemen

Około 1,5 km po wpłynięciu na Berezynę z lewej strony pojawi się postój z metalowym dachem. Szerokość Berezyny w tym miejscu wynosi ok. 40 - 50 metrów. Do osady Potasznia brzegi są niewysokie, często odkryte. Za wsią zaczynają się najpiękniejsze miejsca. Rzeka bardzo silnie meandruje, lasy iglaste przeplatają się z liściastymi. Stopniowo brzegi podnoszą się, urwiska osiągają 4 metry, co 20 minut jest dobre miejsce do postoju.

Spływ kajakowy - Isłocz – Berezyna - Niemen Dębowe zagajniki przeplatają się z brzezinkami, występuje też topola, klon, lipa, wiąz i jesion. Kilka kilometrów po dopływie rzeki Czapunka przepływamy obok wsi Mała Czapuń. 6 km dalej przepływamy pod mostem we wsi Milwa Berezyna. Niedługo rzeka wpłynie do Niemna, a bardzo malownicze krajobrazy ciągną się do ujścia. Spływ kończy się na Niemnie w pobliżu prawobrzeżnej wsi Nikołajewo.

Warto wspomnieć, że podczas spływu grupa powinna mieć ze sobą, podobnie jak na innych szlakach Białorusi, tzw. marszrutną kniżkę, czyli listę uczestników z opisem trasy planowanego spływu. Z tego względu zalecamy korzystanie z usług białoruskiego przewodnika, który zna obowiązujące na Białorusi przepisy w zakresie prowadzenia grup turystycznych. 


UWAGA!

ZE WZGLĘDU NA ABSURDALNE ZMIANY PRZEPISÓW NA BIAŁORUSI I UTRUDNIENIA W PRZEKRACZANIU GRANICY POWODOWANE PRZEZ BIAŁORUSKIE SŁUŻBY GRANICZNE, Z KOŃCEM SEZONU KAJAKOWEGO 2013 ZAWIESZAMY DO ODWOŁANIA ORGANIZACJĘ SPŁYWÓW KAJAKOWYCH NA BIAŁORUSI.