Sauna fińska

Sauna cieszy się największą popularnością w Skandynawii, a zwłaszcza w Finlandii a także krajach nadbałtyckich i w Rosji.

Sauny budowane były w tych krajach od setek lat i używane były i są nie tylko jako rodzaj zabiegów relaksujących, odprężających i zdrowotnych ale, co bardzo istotne, stanowią element tradycji i pełnią bardzo ważną funkcję społeczną.

Trudno znaleźć lepszy sposób na integrację i poprawę wzajemnych relacji wśród znajomych, pracowników czy porozumienie w interesach, niż wspólna kąpiel w saunie. Sauna fińska charakteryzuje się temperaturą 85–100 °C i wilgotnością 10-15%. Najczęściej w saunie spędza się 10-15 minut w 3-4 sesjach przerywanych koniecznym schłodzeniem organizmu w rzece lub na śniegu. Ogólnie, im wyższa jest temperatura w saunie, tym pobyt w niej powinien być krótszy, a ochładzanie – dłuższe.

Właśnie to naprzemienne rozgrzewanie i ochładzanie organizmu ma kluczowy wpływ na efekty korzystania z sauny. Czas trwania poszczególnych sesji, długość przerw i ilość cykli są zależne od indywidualnych cech organizmu i kondycji, które każdy kąpiący podejmuje na własną odpowiedzialność. Lista prozdrowotnych wskazań jest długa i nie ma konieczności jej cytowania, ale regularne przebywanie w saunie najkorzystniej oddziałuje na skórę, poprawę krążenia oraz usuwanie bóli mięśni i stawów.

Pocenie się otwiera pory, wygładza i zmiękcza skórę, jest doskonałą formą pielęgnacji urody, a także przyspiesza spalanie zbędnych kalorii. Sauna fińska w Centrum Turystyki Aktywnej BAJDARKA jest przedmiotem naszej dumy ze względu na urokliwy wygląd, funkcjonalność, a także z uwagi na lokalizację i walory krajobrazowe. Zbudowana jest jako drewniany wolnostojący budynek bezpośrednio nad brzegiem Narwi.

Sauna ogrzewana jest piecem na drewno, wypełnionym specjalnymi kamieniami. Jednocześnie w naszej saunie przebywać może 6-8 osób. Wewnątrz budynku znajduje się też przebieralnia z ławkami i stolikiem, gdzie wygodnie można spędzić czas w przerwie pomiędzy sesjami. Z sauny wychodzi się na zadaszony mały taras, z którego roztacza się piękny widok na dolinę Narwi, a schodami schodzi się wprost do rzeki.

Cennik korzystania z suny fińskiej - do 8-miu osób
Korzystanie okazjonalne 210 zł/2 godziny +30 zł każda dodatkowa godzina
Korzystanie regularne, min. 1 raz w tygodniu 180 zł/2 godziny +20 zł każda dodatkowa godzina
Goście pensjonatu 140 zł/2 godziny +10 zł każda dodatkowa godzina